GeriAyça Kaya Vücudunuzu kışa hazırlayan süper meyveler
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Vücudunuzu kışa hazırlayan süper meyveler

Vücudunuzu kışa hazırlayan süper meyveler

Sağlık deposu Norveç böğürtleni cildi de güzelleştiriyor!

Güneşli günler yerini serin havalara bıraktı. Bu mevsimde hastalıklardan korunmak için beslenmenize dikkat etmeniz gerekiyor. İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayça Kaya, sağlık ve güzelliğin doğal kaynağı “süper meyveler” hakkında önemli bilgiler verdi.

Devir, süper meyvelerin devri. Besin değeri yüksek ve antioksidan açısından çok zengin olan bu meyveler sağlığımızı koruyor, bağışıklık sistemimizi kuvvetlendiriyor, bizi güzelleştiriyor, daha zinde hissetmemizi sağlıyor.

Besin değerinin yanı sıra cildi güzelleştiriyor

Günümüzde süper meyvelerin kanıtlanmış koruma özellikleri, kullanım ve uygulamadaki çok yönlülükleri bu meyveleri, sağlıklı ve dengeli yaşam tarzının vazgeçilmezi haline getiriyor. Harika aromalarının ve dokularının yanı sıra etkileyici vitamin ve antioksidan içerikleri sayesinde, besin değerinin yanı sıra kozmetik ürünlerde de önemli faydalar sunuyorlar.
Norveç böğürtleni, nar, acai çileği, papaya, çarkıfelek başlıca süper meyvelerdendir. Bu süper meyveler, serbest radikalleri nötralize eden en yaygın iki antioksidan olan C ve E Vitamin ile doludur. Böğürtlen gibi taneli meyveler bu meyvelere koyu kırmızı rengini veren aşırı güçlü bir antioksidan olan antosiyanin deposudur. Ayrıca yüksek vitamin, mineral ve bileşim seviyesi bu meyvelere “süper meyve” özelliğini kazandırır.

Örneğin çok kuvvetli bir antioksidan olan Norveç böğürtleni, özellikle C vitamini bakımından oldukça zengindir. Ayrıca kalsiyum, magnezyum ve benzoik asit bakımından oldukça kuvvetlidir.

-40 derecede bile donmayan Norveç böğürtleni

Norveç böğürtleni çok güçlü bir süper meyvedir; İskandinavya, Sibirya ve Alaska’nın kutup bölgelerindeki sert topraklarda yetişen yabani bir böğürtlendir. Kehribar-altın renkli Norveç süper meyvesi, sıcaklığın -40’C’ye kadar düştüğü ekstrem kış koşullarında bile tazeliğini korur. Norveç böğürtleni içeren bakım kremleri cildi en zor koşullarda bile besler, nemlendirir ve antioksidan etkilidir.

Nadir bulunuyor

Hasat zamanı kısa sürdüğü ve iklim şartları zor olan bölgelerde hasadı da zor olduğu için Norveç böğürtleni, dünyanın en nadir bulunan ve en pahalı böğürtlen çeşitlerinden biridir. Değeri, nadir bulunması ve altın sarısı rengi nedeniyle "İskandinav altını" olarak adlandırılıyor. 

False