GeriAsude Oflaz “Doğum neden bu kadar uzun sürüyor?”
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

“Doğum neden bu kadar uzun sürüyor?”

“Doğum neden bu kadar uzun sürüyor?”
Abone Olgoogle-news

Ebe Asude Oflaz, baba adaylarının yaşadığı kaygıları sıraladı.

“Ya yolda doğurursa, doğum neden uzun sürüyor, doğuma kaç kişi gitmek gerekiyor?” Bunların baba adaylarının aklına takılan en çok takılan sorulardan birkaçı olduğunu söyleyen Ebe Asude Oflaz, baba adaylarının en çok merak ettiği 8 sorunun cevabını verdi.

“YA YOLDA DOĞURURSA?”

Doğum; uzun, yavaş ve giderek hız kazanan bir süreçtir. İlk kez bebek sahibi olacak olan babalar bu korkuyu daha sıklıkla yaşarlar. Özellikle ilk doğumlarda hazırlık fazı ortalama
12-24 saat sürebilir. Anne-baba adayı bu zamanı rahatça evinde geçirebilir. Erken hastaneye gitmek, doğumu çabuklaştırmak adına gereksiz müdahalelere sebep olacaktır. En doğru zamanda hastaneye gitmek için evde profesyonel bir ebe desteği almak doğru bir karar olabilir.

“DOĞUMA KAÇ KİŞİ GİDELİM?”

Doğumun doğal ilerleyebilmesi için annenin mahremiyetinin korunması en önemli faktörlerden biridir. Çünkü doğum içgüdüsel bir eylemdir. Mahremiyeti sağlandığı anda anne, tamamen kendi içine döner ve doğumuna odaklanır. Gözleniyor olma duygusu doğumda çalışan hormonları kesintiye uğratarak doğum sürecini yavaşlatır veya bozar. Anneye doğumda en az kişi ile yardım etmek, doğum sürecini pozitif etkileyecektir.

“SUYU GELDİ, BEBEK SUSUZ MU KALDI?”

Doğum sürecinde suyun ne zaman geleceğini bilemeyiz. Anneler, bu bilgiyi sadece doğum sürecini yaşarken öğrenebilirler. Suyun, doğum kasılmalardan önce gelmesi çok acil bir durum olmayabilir. Su geldikten sonra 12-24 saat içerisinde doğumun kendiliğinden başlaması beklenir. Bir yandan su üretimi devam ettiği için bebeğin susuz kalması çok olağan değildir. İlk 24 saat içerisinde doğum gerçekleşmediyse “antibiyotik” tedavisi başlanabilir. Aktif fazda suyun gelmesi durumunda bebeğin susuz kalması gibi bir durum söz konusu değildir.

“BELİ ÇOK AĞRIYOR, BİR SORUN MU VAR?”

Bel ağrısı doğumun ilerlediği, aktif fazda bebeğin inişi sırasında aldığı pozisyon ve annenin kuyruk sokumuna yaptığı basınçla ilgilidir. Bu nedenle bel ağrısı, doğumun doğal ilerlediğinin bir göstergesidir. Kuyruk sokumuna yapılacak baskılı masaj veya sıcak uygulamalarla anne rahatlatılabilir.

“GÖZLERİ NEDEN KAPANIYOR, ÇOK MU YORULDU?”

Müdahale edilmemiş ve kendi doğasına bırakılmış doğumlarda, sürecin hızlandığı aktif fazda annenin doğum hormonlarında da artış olur. Doğumun ilerlemesi için gerekli olan oksitosin hormonunun yanı sıra endorfin de artar. Annenin uyku ihtiyacı, artan endorfin hormonuyla ilgilidir. Endorfin hormonu annenin kasılmalar arasında dinlenmesini sağlayarak yeni kasılmalar için onu hazırlar. Anne uykulu ise doğum süreci doğal olarak ilerliyor demektir.

“ÇOK UZUN SÜRDÜ, NE ZAMAN DOĞURACAK?”

Doğum yavaş ilerleyen ve uzun biyolojik bir süreçtir. Bu sürece saygı göstermemek ve gereksiz müdahaleler uygulamak, sezaryen yapmanın yolunu açabilir. Sağlık personeli kadar anne-baba adayı da sürece saygı göstermelidir. Anne-baba doğuma hazırlık eğitimi almışlarsa, doğum sürecinin yavaş ve uzun süreceğini bilirler.

“KARIM KUSUYOR, NEDEN?”

Doğum sürecinin ilerleyen fazlarında kasılmalarla açılmaya başlayan rahim ağzına, bebeğin başının basısı sonucu annede bulantı ve kusma olabilir. Baba adayları bu durumdan endişe duysalar da, aslında bu durum doğumun normal ilerliyor olduğunu ve yaklaştığını gösterir.

“NEDEN YATMAK İSTEMİYOR?”

Annenin yatarak kasılmaları karşılaması, bebeğin annenin kuyruk sokumu kemiğine baskı yaparak daha çok ağrı duymasına sebep olur. Doğumda annenin dikey olarak durması bebeğin yer çekimini de kullanarak doğum kanalına inmesini kolaylaştırır. Anne içgüdüsel olarak bu bilgiyle hareket eder. Annenin serbest hareket etmesi hem fiziksel hem de psikolojik açıdan anneye kolaylık sağlar. Anneyi yatağa yatmaya mecbur etmek, doğumun doğal ilerleyişine müdahale etmektir.

BABA ADAYLARINA ÖNEMLİ TAVSİYELER

 • Doğumda eşinizin başucunda olun.
 • Ikınma çabalarını destekleyin.
 • Pozitif ve destekleyici cümleler kullanın.
 • Sakin olmaya çalışın ve doktorla iletişimi devam ettirin.
 • Doktorun ya da ebenin talimatlarını birlikte tekrarlayın.
 • Doğum sancıları arasında dinlenmesini sağlayın.
 • Doğumdan sonra da yanında olun. 

BEBEĞİM NE ZAMAN DOĞACAK?

False