GeriAslı Ercanlı Karbonat dişleri beyazlatır mı?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Karbonat dişleri beyazlatır mı?

Karbonat dişleri beyazlatır mı?

Yanlış uygulamalar diş sağlığını tehdit ediyor!

Halk arasında ağız bakımına ilişkin birçok yanlış bilgi mevcut. Diş Hekimi Aslı Ercanlı, bilmeden yapılan uygulamaların diş sağlığını tehdit ettiğini söyledi ve yapılan yanlışları sıraladı.

Ağız kokusunun çözümü karanfilde

Ağız kokusuna ne nane şekeri ne de karanfil kalıcı çözüm oluyor. Bu soruna en etkili çözüm bir bardak soğuk süt. Ayrıca yemeklerden sonra ufak bir parça peynir yemenin diş minerallerini güçlendirdiğini ortaya koyan araştırmalar da var. Peynirden hoşlanmıyorsanız yerine yoğurt da tercih edebilirsiniz.

Elma tüketmek dişleri korur

Elma yemenin diş çürüklerinin önlediği yolundaki inanış gerçeği yansıtmıyor. Aksine şekerli ve asitli yiyecekler arasında yer alan elmanın kalıntıları diş çürüklerine yol açıyor.

Dişleri karbonat ile ovmak dişleri beyazlatır

Toplumumuzda en sık rastlanan yanlış bilgilerden biridir. Zaman zaman bazı gazete ve dergilerde dişleri parlatmak için karbonat, çilek, tuz gibi maddelerden yararlanılabileceği söylense bile bunların tamamı yanlış ve zararlıdır. Üstelik karbonat dişleri beyazlatmadığı gibi diş minesini de çizerek dişlere zarar verir.

Ağrıyan dişe rakı, alkol, kolonya basmak ağrıyı azaltır

Kesinlikle yanlış! Bu şekilde bir uygulama ağrıyı azaltmadığı gibi diş etinde de yanıklara yol açarak zarar verir. Ağrıyan dişe çok az karanfil yağı emdirilmiş pamuk koyabilirsiniz. 

Diş taşı temizletmek dişlere zarar verir

Hayır, doğru yapılmış bir diş taşı temizliği dişlerimize zarar vermez. Aksine düzenli olarak her 6 ayda bir temizlik yaptırmak ağız ve diş sağlığımız için faydalıdır.

Hamilelikten itibaren flor tableti kullanmak dişleri güçlendirir

Uzun süre hepimizin doğru bildiği flor tabletleri kullanımının gereksiz olduğu son yıllarda yapılan araştırmalarla ispat edilmiştir. Bunun yerine içme sularının florlu olması ve diş sağlığına önem verilip fırçalamanın ihmal edilmemesi çok daha etkilidir.

Hamilelikte diş kaybı normaldir

Hayır. Hamile kalmak ve 9 ay boyunca dünyalar güzeli yavrumuza can vermenin bedeli diş kaybı değildir. Sağlıklı ve çürüksüz dişlerle hamilelik geçirmek mümkündür. Diş kaybının nedeni de hamile olmak değil dişlere gereken önemi vermemektir.

Hamilelikte diş tedavisi yaptırılmaz

Hamilelikte de diğer zamanlarda olduğu gibi diş tedavisi yaptırabilirsiniz. Tabii ki en doğrusu hamile kalmadan ağız ve diş sağlığını gözden geçirtmektir.

False