Arzu Yalnız Zogun
Arzu Yalnız Zogun
Arzu Yalnız Zogun

Düzensiz beslenme dişlerinizi nasıl etkiliyor?

Önemsenmeyen diş eti kanamaları ileride daha ciddi problemlere neden olabilir.

Haberin Devamı

Oldukça yaygın ve hemen herkeste hayatın bir döneminde kesinlikle görülebilen bir durum olduğundan dikkate alınmayan diş eti kanamaları, ilerleyen dönemlerde ağız içi iltihapları, diş kaybı gibi sorunlara yol açacağından büyük önem arz eden rahatsızlıklardır. Diş Hekimi Arzu Yalnız Zogun, diş eti kanamalarının nedenlerini anlattı.

Sağlıklı diş kavramı, sert bir meyve yerken veya dişlerin fırçalanması esnasında kesinlikle kanama yapmayan dişler olarak algılanabilir. Diş eti kanamasının birçok sebebi bulunmaktadır. Bunlardan bazıları;

  • Diş etlerinde iltihaplanma (Gingivitis): Diş eti hastalıklarının başlangıcı olarak adlandırılabilir. Diş etlerinde kırmızı renge dönüşme, bölgesel olarak şişmeler ve kanamalar ile kendisini gösteren diş eti iltihapları, ağız ve diş temizliğinin yapılmaması durumlarında ortaya çıkmaktadır. Bunun dışında diş eti iltihaplanmasına sebep olacak diğer faktörler; sigara ve alkol kullanımı, sistemik hastalıklar, genetik rahatsızlıklar, düzensiz beslenme ve stres olarak da sıralanabilir.
  • Vitamin eksikliğinden kaynaklı diş eti kanamaları: Folik asit ve niyasin eksikliği, diş eti kanaması sebeplerinin başında gelmektedir. Bunun yanında K, C, B-12 vitaminlerinin eksikliği de diş eti iltihabı ile diş eti kanamalarına sebep olmaktadır. Diş eti kanaması durumları başladıktan sonra vakit kaybetmeden doktorunuza başvurarak, ilgili testlerin yapılmasıyla tedaviye başlayabilirsiniz.
  • Sigara kullanımı: Sigaranın; kalp- damar hastalıklarından, akciğer hastalıklarına kadar birçok rahatsızlığa sebep olduğu bilinmektedir. Sigara, vücudun tüm bölgelerinde kalıcı hasarlar oluşturabilecek yaklaşık 45 zararlı madde ve gazı içeriğinde bulundurmaktadır. Bu maddelerin her biri, vücutta öncelikle sigara kullanımının ilk aşaması olan dudak, ağız, diş ve diş etlerinde etki edecektir. Sigara, ağız içinde bakterilerin üreyip çoğalacağı ortamlara uygun zemini oluştururken, dişlerde de diş taşı adı verilen zararlı yapıların oluşmasına sebep olarak diş etlerinin dayanıklılık özelliğini kaybettirmek suretiyle diş eti kanamalarına sebep olmaktadır. Ülkemizde diş bakımı ve sigara kullanımına dikkat edilmemesi sonucunda ortaya çıkan diş eti kanaması rahatsızlıkları oldukça yaygın iken, Avrupa ülkelerinde halkın bilinçlendirilmesi sonucunda bu oran çok daha azdır. Avrupa ülkelerinde diş doktorları, sigara kullanan hastaları kabul etmemeye kadar yöntem geliştirerek, sigara kullanımının zararları konusunda tavır almışlardır.
  • Genetik faktörler: Genetik olarak diş eti rahatsızlıklarının bazı insanlarda görülmesi de, sık karşılaşılan durumlardandır. Genetik olarak bu tarz rahatsızlıklara sahip olan insanlar, diş ve ağız bakımı noktasında daha fazla özen göstermemeleri durumunda diş iltihapları, diş eti kanaması ve diş kaybı gibi sorunlar ile karşı karşıya kalacaklardır.
  • Stres: İnsan vücudu, stresli bir dönemde iken dışarıdan gelecek tehlikelere karşı savunma mekanizmasını tam olarak devreye sokamayacak bir yapıya sahiptir. Stresli anlarda vücutta salgılanan hormonlar vücut direncini azaltacak, tehlikelere davetiye çıkaracaktır. Bunun yanında; stresli anlarda insanların çoğunluğu dişlerini sıktıklarından, diş etlerinde ve diş yapısında zayıflamaların oluşması, diş eti kanaması durumlarını beraberinde getirecektir.
  • Doğum kontrol hapları ve antidepresanlar: İçeriğinde bulunan etken maddelerden kaynaklı olarak, bazı ilaçların diş yapısını olumsuz etkilediği bilinmektedir. Özellikle antidepresan ve doğum kontrol hapı kullanan kişilerin, bu dönemlerde diş ve ağız bakımına daha fazla dikkat etmeleri diş eti kanaması durumlarının oluşmaması için etkili olacaktır.
  • Diş gıcırdatmak: Dişlerin stres veya tik adı verilen refleks durumlarında sıkılıp gıcırdatılması, dişlerin desteklenmesini sağlayan dokuların yıpranmasına sebep olacağından, diş eti kanaması ve dişlerin yıpranması durumundan korunmak için bu alışkanlıklara son verilmesi gerekmektedir.
  • Hamilelik: Gebelik döneminde diş etlerinde vücudun salgıladığı hormonlardan dolayı, daha narin bir durum gözlenmektedir. Hamilelik dönemlerinde bu durumların sıklıkla görülmesi, diş bakımına daha fazla dikkat edilmesini gerektirmektedir.
  • Düzensiz beslenme ve obezite: Düzensiz beslenme ve bunun sonucunda ortaya çıkan obezite durumları, vücudun istenilen besinlerin yanı sıra düzensiz ve sağlıksız besinler ile beslenmesinden kaynaklı olarak, alması gereken vitaminlerin karşılanmamasından dolayı diş eti rahatsızlıklarına yol açacaktır. Diş eti kanaması gibi durumların görülmemesi için, düzenli ve sağlıklı beslenmeye dikkat edilmeli, bunun yanında diş bakımının düzenli olarak gerçekleştirilmesi sağlanmalıdır.