GeriAlican Demiroğlu Soya sütü, karın bölgesindeki yağları eritiyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Soya sütü, karın bölgesindeki yağları eritiyor

Soya sütü, karın bölgesindeki yağları eritiyor

İnek sütü tüketemeyenler için iyi bir alternatif olan soya sütünün birçok faydası mevcut. B vitamini, demir ve kalsiyum içeren soya sütünün en önemli faydalarını ve nasıl tüketilmesi gerektiğini Diyetisyen Alican Demiroğlu anlattı.

Ülkemizde çok fazla bilinmese de son zamanlarda popülerliği ve tüketimi artan bir besin olan soya sütünü diyetinize katmak için birçok sağlıklı nedeniniz var. Özellikle vejetaryen-vegan tipi beslenen kişilerin gözdesi olan soya sütü, tamamen bitkisel bir besin olması nedeniyle sağlıklı bir alternatif haline geldi.


DOYMUŞ YAĞ VE KOLESTEROL İÇERMİYOR

Soya sütü, karın bölgesindeki yağları eritiyor

Soya sütü, soya fasulyesinin belirli işlemlerden geçirilmesi ile elde edilir. Gerçek bir süt değildir ancak içeriğinde vücudumuz için oldukça önemli olan B vitaminleri, demir, kalsiyum, fosfor gibi vitamin ve mineraller içerir. Hayvansal bir besin olmadığı için doymuş yağ ve kolesterol içermez. Bunların yanında hastalıklardan korunmamızda önemli yer tutan fitokimyasallardan zengindir.


SOYA SÜTÜNÜN FAYDALARI

 • Mide bağırsak problemleri ve gaz sıkıntısı yaşayanlar için çok iyi bir alternatiftir. Laktoz içermez. Laktoz intoleransı olan kişiler de rahatlıkla tüketebilir.
 • Yapılan bir çalışma soya sütünün karın bölgesindeki yağlanmayı azaltıcı etkisi olduğunu göstermiştir. Miktarlarına dikkat edilirse zayıflama diyetlerinin vazgeçilmezlerinden olabilir.

Soya sütü, karın bölgesindeki yağları eritiyor


 • İçeriğinde sağlığımızın korunmasına fayda sağlayan oldukça önemli fitokimyasallar vardır. Bu fitokimyasallardan biri olan ‘lesitin’, kalp sağlığımız için faydalı olup damar tıkanıklığı ve kalp krizine karşı koruyucudur. Fitosterol ise kan kolesterol ve LDL (kötü kolesterol) düzeylerini etkileyerek bizleri kardiyovasküler hastalıklara karşı korur.
 • Soya sütü, ‘fitoöstrojen’ dediğimiz bitkisel östrojenlerden de zengindir. Bu madde özellikle kadınlarda yaşlanmanın getirdiği etkilere ve birçok kanser türüne karşı koruyucudur. Ancak meme ya da hormonal bir kanser geçirmiş, tanı almış, ya da risk altındaki kadınların soya ürünlerini tüketirken dikkatli olmaları, doktorlarına ya da diyetisyenlerine danışmaları önemlidir. Faydaları çok olan bu besinler bazı durumlarda tehlikeli olabilir.
 • Özellikle kemik sağlığı için gerekli olan kalsiyum içerir. İnek sütüne oranla kalsiyum oranı daha azdır, bu nedenle birçok firma soya sütünün içerisine kalsiyum eklemesi yapmaktadır. Ancak doğal olmayan kalsiyumun vücutta kullanımının az olduğu da unutulmamalıdır.

Soya sütü, karın bölgesindeki yağları eritiyor


SOYA SÜTÜ NASIL TÜKETİLMELİ?

Soya sütünü birçok farklı şekilde tüketebilirsiniz. Tadından hoşlanmayanlar kahveye katabilir, yemeklerde kullanabilir, kahvaltıda tam tahıllı gevreklerle tüketebilir ve hatta fit tatlısını bile yapabilirsiniz. Kısacası inek sütünün kullanıldığı her tarifte alternatif olarak rahatlıkla kullanılabilir.

Soya sütü, karın bölgesindeki yağları eritiyor


İNEK SÜTÜ TÜKETEMEYENLER İÇİN İYİ BİR ALTERNATİF

Son olarak her besinin kendine özgü faydaları ve sağlığa katkıları bulunmaktadır. İnek sütüyle soya sütünü kıyaslamak bu bağlamda doğru olmaz. İnek sütü doğal, sağlıklı ve ekonomik besinlerimizden bir tanesidir ve koltuğunu kaptırmayacağı kesindir. Ancak diyette farklılıklar yaratmak, çeşitlilikleri arttırmak her zaman önemlidir. Bu doğrultuda bitkisel bir besin olan soya sütü faydalı ve özellikle inek sütü tüketemeyenler için iyi bir alternatiftir.

Soya sütü, karın bölgesindeki yağları eritiyor

False