GeriA. Cem Keçe Vajinismus erkekleri
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Vajinismus erkekleri

Vajinismus erkekleri

Vajinismus erkeklerinin farkı ne?

CİSED Onursal Başkanı Dr. Cem Keçe, yaptığı bir açıklama ile vajinismus gerçeğinin gölgede kalan yanlarını anlattı. Vajinismus erkekleri olarak adlandırılan erkeklerin ve partnerlerinin kısır döngüye giren sorunlarına değindi.

“Vajinismuslu kadınların partnerleri yani vajinismus erkekleri; zamanla ve hastalık ilerledikçe istenmedikleri, reddedildikleri veya yeteri kadar sevilmedikleri duygularına kapılabiliyorlar. Bu duygulara kapılan erkeklerde zamanla sertleşme yetersizliği, cinsel isteksizlik veya erken boşalma ortaya çıkabiliyor” diyen Keçe sözlerine şöyle devam etti:

“Kadının korkuları kadar erkeğin de cinsellikle ilgili kaygıları olabiliyor ve iki tarafın korkuları vajinismusu besleyebiliyor. Ne zaman ki kadın tedavinin sonlarına doğru ilişkiye hazır hale geliyor, o zaman erkekte de başarılı olup olamayacağı kaygısıyla yeni bir sorun başlayabiliyor. O güne kadar hiçbir sertleşme sorunu olmayan erkeklerde dahi, bu tedirginlik ve başarısızlık korkusu ortaya çıkabiliyor, bu heyecanla birlikte sertleşme de sağlanamayabiliyor.

Kadın iyileşme sürecine girdiğinde erkek kendini ispatlamak zorunda hissedebiliyor ve bu yoğun stres altında başarısızlıklar yaşanabiliyor. Bu durum zamanla daha ağır bir cinsel strese dönüşebiliyor. Tedavi görmüş eşin veya olaydan haberi olan yakın çevrenin olumsuz etkileri, beklentilerin karşılanmadığı hissiyle erkekte özgüven yitirilmesine sebep olabiliyor ve var olan olumsuz durum kısır döngüye yol açarak, aylar boyu süren sertleşme sorunlarına zemin hazırlayabiliyor. Kadının vajinismusa yol açan korkuları ve kasılmaları tedavi edilip iyileştirilse de, bazen erkekteki sertleşme sorunu devam edebiliyor.”

Erkek terapist rolünde

Vajinusmus sorunu ile karşılaşıldığında erkeklerin genellikle ne yapacaklarını bilemediklerini ve kendilerini çaresiz hissedebileceklerini ifade eden CİSED Psikoterapi Eğitimleri Koordinatörü Psikiyatri Uzmanı Doç. Dr. Cebrail Kısa şunları söyledi:

“Vajinismus erkekleri yaşadıkları çaresizliği aşmak için, ilk cinsel denemelerin üzerinden bir aya yakın bir zaman geçmişse, artık bunun için profesyonel bir destek alınması gerektiğini kabul etmeli ve eşlerini zorlamadan tedaviye yönlenmelidirler.

Vajinismus tedavi süreci hem kadın hem erkek için anlaşılması zor bir süreçtir ve özellikle kadın sıkıntılı ve endişeli olabilecektir. Bu süreçte erkek eşine daha toleranslı olmalıdır. Vajinismus erkekleri bu süreci cinsel terapist yardımı ile beraberce aşabileceklerini, bazı duygusal sıkıntıları yaşayabileceklerini, eşlerini her koşulda sevdiklerini ama asla vazgeçmeyeceklerini eşlerine sık sık söylemeli ve hissettirmelidirler.” 

False