GeriA. Cem Keçe Mutlu bir evliliğin 10 altın kuralı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Mutlu bir evliliğin 10 altın kuralı

Mutlu bir evliliğin 10 altın kuralı

Evliliğinizin bir ömür sürmesini istiyorsanız bunları uygulayın!

Çevremizde bazen el ele yürüyen yaşlı çiftler görür, “Onlar nasıl ilk günkü gibi mutlu olmayı başarıyor?” diye merak ederiz. Siz de böylesine mutlu bir evlilik için Uzman Psikolojik Danışman Dr. Cem Keçe’nin tavsiyelerine kulak verip bunları uygulayabilirsiniz.

1- Mutlu anlar yaşayın: Bankada bir hesap açtığınızı düşünün. Bu hesaba ne kadar mutlu an yatırırsanız ilişkiniz de o kadar mutlu ve uzun ömürlü olur. Amacınız hesabınızı mutlulukla doldurmak olmalı.

2- Birbirinize olan ilgisizliğinizin nedenini bulun: Kıskançlıklar, hep bir arada olma, ilginin çocuklara kayması, maddi sorunlar, evlilik sorumluluklarının ağır gelmesi ve gerçekçi olmayan beklentiler çiftin birbirlerine olan ilgisini azaltabilir.

3- Aklınızda bir anahtarlık hayal edin: Anahtarlığınıza; koşulsuz sevme, anlayış, hoşgörü, arkadaş olabilme, samimiyet, şefkat, emek, sabır ve fedakarlık anahtarlarını takın. Anahtarlığa takılan tüm bu olgular mutlu evliliğin kapılarının altın anahtarlığını barındırır.

4- Sevgiliyken yaptıklarınızı tekrarlayın: Çiftler her nedense evlenince, toplumun onlara yüklediği roller doğrultusunda evlilik sürecinde, sevgililiği birbirlerine yakıştıramazlar. Böylece kısa süre önce sevgiliyken yaşadıkları güzel paylaşımları evliliklerine taşıyamazlar. Hatta flörtü evliliğin doğal süreci olarak görmeme eğilimi hakim olur. Oysaki insanları değiştiren evlilik değil, evliliğe bakış şekilleridir. Evlilikle birlikte sevgiliyken yaptıkları davranışlardan uzak duran çiftler zaman içerisinde hayatın onlara sunduğu monotonluğu yaşar ve sevgilerini, paylaşımlarını sorgulamaya başlarlar. Halbuki sevgiliyken yapılan küçük paylaşımların devam etmesi ilişkiyi ateşler. Kişilerin kendilerini daha iyi hissetmesi ve tutkularının devam ettiğini görmek onları birbirine bağlar. Eski tutku ve sevgilerinin devam ettiğini görmek ayrıca yeni paylaşımların artmasına da neden olur.

5- Birbirinizin fikirlerine saygı duyun: Eşinizin bir konu hakkındaki fikirlerine ya da hayallerine değer verin. Katılmasanız dahi onun ortaya koyduğu fikirlere saygı duyun ve sonuna kadar dinleyin.

6- Evliliğinizi monotonluktan kurtarmak için yenilikler yapın: Kaliteli zaman geçirmek için olanaklar yaratın. Ona beklenmedik küçük sürprizler yapın. Özel bir gün olmasa dahi ona küçük bir hediye alın. Birlikte vakit geçirmek için fırsat kollayın. Ortak zevklerinize uygun paylaşımlar yaratın.

7- Gizemli bir ilişki yaşayın: İlgi çekmek için ilişkinize gizem katın.

8- Narsist gereksinimlerinizi karşılayın: Kendinizi sevin ve beğenin.

9- Eşinizi fark edin: Onun saçını boyadığını, zayıfladığını, sizin için yaptığı küçücük de olsa özel bir şeyi görün ve takdir edin.

10- Öfkelendiğinizde asla şiddete başvurmayın: Mola verin, ortamı terk edin, duş alın ve uyuyun. Müzik dinleyin. Kavganızın dozajının yükseldiği anda nefes alıp vererek gevşeyin. Çatışmalarınızı yıkıcı değil yapıcı olarak ele alın. Kişisel eleştiri değil davranışsal eleştiri yapın. Kendinizi onun yerine koyun ve empati yapın.

False