GeriA. Cem Keçe Mutlu bir cinsel yaşamın 12 sırrı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Mutlu bir cinsel yaşamın 12 sırrı

Mutlu bir cinsel yaşamın 12 sırrı

Dr. Cem Keçe'nin önerilerine kulak vermenizde fayda var!

Evliliğinizin ya da ilişkinizin uzun süreli olmasında cinsel yaşamın da etkisi yadsınamaz. Mutlu ve sağlıklı bir cinsel hayat için Uzman Psikolojik Danışman Dr. Cem Keçe, bakın hangi önerilerde bulunuyor.

1- Etkin iletişim kurun

Çiftlerin konuşarak, kafalarındaki tüm kaygı ve korkuları, üzüntülerini, geçmiş üzücü olayları, isteklerini net bir dille anlatmaları gerek. Daha sonra cinsellikte beklentilerini veya fantezilerini partnerleriyle paylaşmaları cinsel sorunlarının çözümünde ilk adım olmalıdır. Çünkü sorunlu cinsel yaşam için en iyi ilaç etkin iletişimdir. İletişimin vazgeçilmezi ise konuşmaktır. Konuşmada önemli olan, vereceğiniz mesajların yanlış anlaşılmamasına dikkat etmektir. "Hep kendini düşünüyorsun”, “Benimle ilgilenmiyorsun”, “Benim cinsel haz almam senin için önemli değil" demek yerine, "Ön sevişmeyi uzun tutarsak, yatakta birlikte daha fazla vakit geçirebiliriz. Böylece seni daha çok hissedebilirim" denilebilir.

2- İdeal bir ortam yaratın

Tatlı konuşmalar, yumuşak yastıklar veya dinlendirici bir müzik çiftlerin cinsel enerjisini artıracak ideal bir ortamdır. Yemek yedikten sonra sevişmeyin. Sevişmeden önce soğuk içeceklerden, dondurmadan ya da buzdan kaçının. Çünkü hazımsızlık veya soğuk yiyecekler cinsel enerjiyi azaltır. Ama yorgun, aç ve kızgınken de cinsel ilişkiden kaçının. Çünkü bu da cinsel enerjinizde dengesizliğe neden olabilir. Sevişmeden yarım saat önce tuvalet ihtiyaçlarınızı giderin. Dolu idrar torbasıyla cinsel ilişkiye girmek sıkıntı vericidir.

MUTLU BİR SEKS HAYATI İÇİN CİNSEL GÜCÜ ARTIRAN BESİNLERDEN ANANASI BU ENFES TARİF İLE DENEYİN!

3- İyi beslenme ve düzenli spor şart!

Beslenme alışkınlıklarımız hem sağlığımız için hem de cinsel yaşamımız için son derece önemlidir. Bu nedenle mutlu bir cinsel yaşam için mutlaka sağlıklı ve cinsel iştahı arttırıcı beslenme gerekmektedir. Ayrıca beslenme kadar düzgün ve esnek bir fiziksel yapıya sahip olmak da genel anlamda sağlığımız ve cinsel yaşamımız için son derece önemlidir. Çünkü bedenimizin sinir sistemimiz, salgı bezlerimiz ve iç organlarımız arasında güçlü bir ilişki bulunmaktadır. Alkol, sigara ve kafeinli içecekler cinsel hayatı çok olumsuz etkiler. Bu maddelerin alımı kısıtlanmalı hatta hiç alınmamalıdır.

4- Dokunun ve okşayın

Çiftler için cinselliğin korku verici yanları vardır. Erkeklerin yetersizlik, tatmin edememe, erken boşalma gibi korkuları vardır. Kadınlarda ise kirletilme, zarar görme, aşağılanma duyguları egemendir. Cinsellik sevgi ve şefkat dolu dokunuşlarla kombine edilince korkutucu olmaktan çıkar. Bu nedenle cinsel mutluluğun sırrı çiftlerin birbirini çok iyi tanımalarında yatar. Partnerinin vücudunu iyi tanımak için göz kapakları, dudaklar, yüz, göğüs bölgesi, eller, kalça ve bacaklardan, ayak parmaklarına kadar cinsel haz alarak ve cinsel haz vererek sevgiyle dokunmak şarttır. Böylece partnerinizin gizemini dokundukça keşfedecek, karşınıza çıkacak yeni duygular hoşunuza gidecek ve her ikiniz de oldukça heyecanlı ve zevkli anlar yaşayacaksınız.

5- Ön sevişmeyi geçiştirmeyin

Ön sevişme son derece önemli. Çünkü daha uzun, duyarlı ve keyifli bir cinsellik yaşamak, erkeklerde boşalmanın denetim altına alınması, kadınlarda ise daha kolay orgazma ulaşılması için ön sevişme gerekli. Cinsellikten alınan hazzın arttırılması ve cinsel uyumsuzlukların daha az görülmesi için de önemli. Bu nedenle ön sevişmeye yeteri kadar zaman ayıran çiftler sağlıklı ve mutlu bir cinsel yaşama sahip olurlar.

6- Aşk oyunları oynayın

Aşk oyunları partnerinizle birlikte yaptığınız çocukça ve kışkırtıcı şeyleri kapsar. Aşk oyunlarının en önemli parçası olan cinsel yaratıcılık ise daha önceden planlanması gereken ve bir rutini olmayan cinsel yaramazlıklardır. Cinsel fantezileri paylaşma, fotoğraflarla oynama, partnerlerin birbirlerini yeniden tavlamaları için barda randevulaşma, partnerinize sevgi ve şehvet dolu küçük notlar bırakma, farklı mekanlarda sevişme, erotik masaj yapma, mum ışığında bir şeyler içip dans etme, küçük hediyeler alıp partnerinizi şımartma, birlikte güneşin batışını ya da doğuşunu izlemek gibi sizi partnerinizle birbirinize daha da yakınlaştıracak romantik ortamlara gitme ve romantizmi arttırma, partnerinizle nasıl tanıştığınızı, ona nasıl aşık olduğunuzu anlatan bir hikaye yazma, partnerinize onu daima sevdiğinizi hareketlerinizle ve sözlerinizle gösterme gibi aşk oyunlarını deneyebilirsiniz.

7- Kendinizi tanıyın

Kendini tanımayan ve kendiyle ilgili olumsuz düşünlere sahip çiftlerin cinsellikte rahat olması beklenemez. Cinsel istek bozukluğunun arkasında ağır bir patoloji yoksa cinsel isteğin olmayışı, büyük bir ihtimalle kişinin cinsel fantezilerinin, cinsel arzularının farkına varamayışıyla ilgilidir. Bu arzuların ve fantezilerin kişide suçluluk ya da utanç yaratması nedeniyle sağlıklı ve mutlu bir cinsel yaşam engelleniyor olabilir.

8- Güven duygusunu kazanın

Çocuklukta ve ergenlik döneminde güven duygusunda zedelenme olanlara öncelikle güven duygularının yeniden kazandırılması gerekir. Kendini güvende hissetmeyen veya karşısındakine güven duymayan kişilerin sağlıklı ve mutlu bir cinsel yaşam sürmeleri mümkün değildir.

9- Sevgi ve saygı duyun

Partnerlerine karşı sevgi ve saygısı olmayan çiftlerin sağlıklı ve mutlu bir cinsel yaşamlarının olması beklenemez. Çünkü sevgi ve saygı, çiftin cinsel yakınlaşmasını artırır. Birbirini okşamak, sevmek, masaj yapmak, gün içinde birbirlerine dokunmayı artırmak için çiftlerin birbirlerine sevgilerini fiziksel olarak göstermeleri gerekir. Gün içinde çiçek vermek, hal hatır sormak sevgiyi ifade etmenin yollarından biridir. Bu sayede çiftler sevgiyle seksi iç içe geçirmeyi ve cinsellik olduğu zaman sevginin de olabileceğini hissetmeyi öğrenirler.

10- Rahat hissedin, hissettirin

Cinselliğin tadını çıkarmak için ilişkiden önce tüm kızgınlıkları unutmak, sakinleşmek ve rahatlayarak gevşemek çok önemlidir.

11- Utanç duygusunu yok edin

Utanç duygusundan kurtulmak için cinsel öykü yazma tekniği, ayıp sözler ve eylemler tekniği kullanılabilir. Cinsel deneyimi az olan, utangaç, çekingen çiftlerde bu teknikler çok başarılı olmaktadır. Bu sayede çiftler cinsel konularda utançlarını ortadan kaldırırlar.

12- Cinselliğe tam konsantre olun

Cinsellik mekanik ve teknik bir olay olmadığı için cinsel ilişki sırasında dikkatinizin tamamının partnerinize ve cinsel eylemlerinize yönlendirmek çok önemlidir. Cinsel ilişki sırasında aklımızın başka bir yerde olması, zihin için de beden için de uygun olmayan bir durumdur. Cinselliğe iyi konsantre olamamak, haz almamızı ve vermemizi engeller. Boşalma yalnızca zihninizle ilgili bir meseledir. Eğer zihninizle boşalmaya karar vermezseniz, bedeniniz herhangi bir rahatsızlık duymadan sevişmeyi boşalmadan ama tümüyle tatmin olmuş bir şekilde bitirebilir.

Tüm bunlar işe yaramıyorsa…

Yukarıdaki önerilerin uygulanmasına rağmen, halen mutlu bir cinsel yaşam yakalanamazsa bir cinsel terapiste gitmek gerekebilir. Cinsel terapiyle, cinsel işlev bozukluklarının tedavisi mümkündür. Haz verme ve alma ile uyarılmayı öğrenmek, erotik materyallerle cinsel arzuyu ve tutkuyu beslemek, yatak odası dışında da hoş, nazik veya sevecen olabilmek cinsel terapilerle öğrenilebilir. Unutmayın, cinsel sorunları çözmekte geç kalmak, bu sorunları tamamen çözümsüz bir noktaya taşıyabilir.

False