Klitoris ile ilgili 15 şaşırtıcı gerçek

Klitorisin dışarıdan görünen kısmı toplam büyüklüğünün dörtte biridir.

Haberin Devamı

1. Klitoris, anahtar anlamına gelen Yunanca kökenli bir sözcüktür. Kadının boşalmasının veya orgazm olmasının anahtarıdır.

2. Klitoris erkekteki penisin karşılığıdır. Penis ile klitoris aynı embriyonik dokudan oluşur. Bebek erkekse 12 haftadan itibaren klitoris penis olarak büyümeye başlar.

3. Klitoris yaklaşık 3 cm uzunluğunda ve 3 mm kalınlığında, penise benzeyen, Venüs tepesinin altında yer alan, üstte ve yanlarda iç dudaklarla çevrili çok özel bir organdır. Klitoris baş ve gövde kısmından oluşan, ters V şeklinde bir yapıdır.

4. Klitorisin dışarıdan görünen kısmı toplam büyüklüğünün dörtte biridir.

5. Kadın vücudunun en hassas bölgesi klitoristir, yaklaşık 8000 sinir hücresi vardır. Peniste bu sayı 4000’dir.

6. Klitorisin başlıca 3 işlevi vardır. (1) Boşalmayı ve orgazm olmayı sağlar. (2) Cinsel ilişki sırasında sertleşerek idrar deliğini kapatır ve böylece bakterilerin idrar torbasına girişini engeller. (3) Ters V şeklindeki kollarının şişerek sertleşmesi vajina kanalını gerer ve bu da penis başının kolayca girmesini sağlar.

Haberin Devamı

7. Cinsel etkinlikte klitoristeki sinirler uyarılır, klitoris kanla dolarak kabarır ve büyür.

8. Klitoral boşalma doğrudan klitorise yapılan baskı ile gerçekleşen boşalmadır ve daha kısa sürede olur. Vajinal boşalma ya vajina içindeki G noktasının uyarılmasıyla ya erkeğin penisinin vajinaya girip çıkarken klitorise yaptığı baskıyla ya da klitorisi yerinde tutan bağların, penisin vajinanın içerisindeki hareketi sırasında, klitorise yaptığı uyarılar sonucunda meydana gelir.

9. Klitorisin büyüklüğü ve vajina deliğine uzaklığı boşalmayı veya orgazm olmayı etkiler. Küçük ya da uzak olduğunda boşalma veya orgazm zorlaşır.

10. Klitoris boşalmadan veya orgazmdan sonra çok daha hassas hale gelir ve uyarılmaya devam edilirse bazı kadınlarda hafif bir acı veya rahatsızlık oluşabilir.

11. Klitorisin penis-vajina birlikteliği sırasında uyarılması için pozisyon çok önemlidir ve bunun için misyoner pozisyonu ve kadının üstte olduğu pozisyonlar en uygundur.

Haberin Devamı

12. Vücuttaki tüm dokular gibi klitorisin de işlevini sürdürebilmesi için kana ihtiyacı vardır. Klitorise kan akımı cinsel uyarılma ve zekli düzlük olarak bilinen plato ile sağlanır, boşalma veya orgazmla son bulur. Klitorisin sağlıklı kalabilmesi için haftada en az iki kez uyarılması gerekir.

13. Ergenlikte gelişmeye başlayan klitoris 30’lu yaşlarda doğumdaki büyüklüğünün 4 katına çıkar; menopozdan sonra, 7 kat daha büyük olur.

14. Klitoris asla yaşlanmaz; 90 yaşında da ergenlikteki gibi işlevini yerine getirebilir.

15. Bazı ülkelerde kızların cinsellikten zevk almalarını engellemek amacıyla klitorislerinin sünnet edilmesi geleneği halen uygulanmaktadır.

Yazarın Tüm Yazıları