GeriA. Cem Keçe Evliliklerin geleceği ilk geceden belli olur
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Evliliklerin geleceği ilk geceden belli olur

Evliliklerin geleceği ilk geceden belli olur

İlk gecenin sabahına dikkat!

Yeni evlenen çiftlerde mutluluğun yanı sıra evlilik korkusu da fazlasıyla yaşanır. Özellikle ilk cinsel ilişki, çiftler için çok önemlidir. Bu konuda kadın ve erkekte farklı korkular olur. İşte bu korkuların neler olduğunu ve bunları yenmenin yollarını, CİSED Onursal Başkanı Cem Keçe ayrıntılarıyla anlattı.

İlk cinsel ilişkinin hem kadın hem erkek için önemli bir başlangıç olduğunu ifade veren Cem Keçe; “İlk gece için hem kadının hem de erkeğin aklını kurcalayan bazı sıkıntılar vardır. Kadın için ilk ilişkide çok ağrı duymak, çok kanama olması ya da hiç kanama olmaması, bekâretin ispatlanması gibi endişeler mevcutken, erkekte en sık ereksiyon olamama, eşi tatmin edememe ve penis boyuyla ilgili endişeler ön plandadır” dedi.

Yanlış inanışlardan kurtulmanın yolu

Bu korku ve beklentilerin hurafe dediğimiz cinsel mitlerin ötesinde olmadığını belirten Cem Keçe sözlerine şöyle devam etti: “Yerleşmiş olan bu yanlış inanış ve tutumları değiştirmek ve çiftleri rahatlatmaksa oldukça zordur. Bilgisizlik ve korku ile yaşanılan ilk cinsel deneyim, çiftlerin birbirlerine olan sevgi ve saygılarını yitirmelerine ve suçluluk duyguları ile birbirlerinden uzaklaşmalarına, evlilik ve cinsel sorunların oluşmasına neden olabilmektedir.

Cinselliği ilk kez yaşayacak çiftin birbirini tanıması ve cinsel olarak birbirilerine kendilerini doğru bir şekilde ifade etmeleri gerekmektedir. Çiftlerin ilk geceden mükemmel bir evlilik ve mükemmel bir cinsellik beklemeleri yanlıştır. Yeni evlenecek ya da çiçeği burnunda olan çiftlerin ilk yapmaları gereken doğru ve güvenilir cinsel bilgi edinmeleri, kendi bedenlerini ve cinsel organlarını tanımalarıdır. Ayrıca çift cinsellikle ilgili konuşmalı, birlikte cinsellikle ilgili yayınları okumalı, cinsel olarak nelerden hoşlanıp hoşlanmadıklarını birbirlerine ifade etmelidir.

Çift birbirini yeterince tanır, ilk gece ile ilgili gerçekçi beklentilere sahip olur ve sadece o ana odaklanıp sevişmenin tadını çıkarırsa, keyifli ve sorunsuz bir ilk ilişki yaşayacaktır. Bu nedenle ilk gece ile ilgili abartılı beklentiler yerine daha gerçekçi beklentiler oluşturmak önemlidir.”  

False