Cinsel Hayatınız Nasıl?

Yatak odanızı canlı tutmanın yolları...

Haberin Devamı

Hürriyet Aile’nin yaptığı “Cinsel hayatınız nasıl?” anketi siz değerli okuyucularımızın katılımlarıyla sonuçlandı. Verilen cevaplarda çoğunluk, cinsel hayatının çok iyi olduğunu vurgularken seks yaşamının kötü olduğunu söyleyenlerin sayısı da hayli fazla çıktı. İşte bu noktada Uzman Psikolojik Danışman Cem Keçe, mutlu bir cinsel yaşam için altın değerinde önerilerde bulundu, cinsel birleşmeden alınan zevki artırmak için yapılması gerekenleri sıraladı.

Cinsellikten Keyif Alabilmek için Rahat Olunmalı

Çiftin boşalması veya orgazmın mutluluğuna ulaşması için çok rahat olması ve endişe duymaması gerekir. Endişe, korku veya kaygı veren düşünce veya duygular çiftin olumsuz etkilenmesini ve cinsel olarak uyarılmalarını yavaşlatabilir. Eğer çift beynini kapatmakta zorlanıyorsa, düşünce ve duygularını kontrolü altına almak için cinsel fanteziler kurmayı deneyebilir. Böylece yatakta geçirilen zaman eğlenceli, tinsel, yoğun ve derin olabilir.

Haberin Devamı

Merak ve Heyecan Uyandırılmalı

Çift yaşadığı cinsellikte merak ve heyecan uyandırmalıdır. Böyle çiftler birbirine kısa süren bir şehvet anının bile ne kadar tutkulu olabileceğini göstermiş ve cinsel hayatlarına derinlik katmış olurlar.

Çiftler Birbirleriyle Konuşmalı

Cinsellikten daha fazla haz almak için öncelikle konuşmak gereklidir. İki taraf da konuşmayınca birbirilerinin istek, arzu ve beklentilerinden de haberdar olamazlar. Oysaki cinsellik kadın ve erkek arasında paylaşılan özel bir durumdur ve her iki taraf da duygu ve düşüncelerini ne kadar açık ve samimi bir biçimde dile getirirse o kadar güzel bir cinsel yaşantı olacaktır. Konuşmada önemli olan, verilen mesajların yanlış anlaşılmamasına dikkat etmektir.

Çift Yatakta Hevesli Görünmeli

Bunun için seksin yatak odasının dışında başladığını unutmamak gerekir. Çift beraber olma hevesini yatak odası dışında gösterdiğinde yalnız kalmak için sabırsızlanır ve birbirlerini daha yoğun bir şekilde arzular.

İdeal Ortam Oluşturulmalı

Keyifli ve haz dolu bir cinsellik için ideal ortamı oluşturmak çok önemlidir. Sevişmek için çiftin rahatsız edilmeyeceği, rahat olacağı, ısının, ışığın yeterli olduğu bir ortam gereklidir. Tabi ki ortam çiftin özel istek ve beğenilerine göre de düzenlenebilir. Tatlı konuşmalar, yumuşak yastıklar, dinlendirici bir müzik çiftlerin cinsel enerjisini artıracak ideal bir ortamdır.

Haberin Devamı

Odaklanmanın Önemi

Yapılan eylemden başka bir şeyi düşünmemek gereklidir. Böylece çift birbirine daha da yakınlaşır, samimiyet ve güven duygusu artar. Bu oyunu çift kendi isteklerine göre düzenleyebilir. Bebe yağı yerine hoş kokulu bir krem ya da masaj yağı kullanılabilir. Masaja dinlendirici bir müzik de eşlik edebilir. Çift birbirilerini nasıl dokunmaları konusunda sözle ya da hareketlerle yönlendirebilir. Ne yapacakları aslında çiftin hayal gücüne kalmış bir şeydir.

Ön Sevişme Şart

Yeterli bir ön sevişme her iki tarafı da hazza götürecektir. Daha uzun, duyarlı ve keyifli bir cinsellik yaşamak, erkeklerde boşalmanın denetim altına alınması, kadınlarda ise daha kolay orgazma ulaşılması için son derece gerekli olan ön sevişme, cinsellikten alınan hazzın artırılması ve cinsel uyumsuzlukların daha az görülmesi için de gereklidir. Bu nedenle ön sevişmeye yeteri kadar zaman ayıran çiftler sağlıklı ve mutlu bir cinsel yaşama sahip olurlar. Ön sevişmede kadının klitorisinin uyarılması, hem daha fazla haz almasını hem de orgazma daha kolay ulaşmasını sağlar.

Kegel Egzersizleri

Haberin Devamı

Hem kadın için hem de erkek için faydalı egzersizlerdir. Bu egzersizlere “aşk kası egzersizleri” adı da verilir. Kegel egzersizlerinde başarı, uygun teknik kullanmaya ve düzenli egzersiz programına uymayla doğru orantılıdır.

Kegel egzersizlerinde her birim egzersiz için aşk kaslarının 5 saniye kasılması ve 5 saniye gevşetilmesi gerekir. Kasılma ve bekleme arka arkaya 10 kez uygulanmalıdır. Egzersizler esnasında normal nefes alıp verme ve yalnızca aşk kaslarının çalışıyor olmasına dikkat edilmelidir. Bu birim egzersizin günde en az 10 kez yapılması gerekmektedir. Bazı uzmanlar egzersizlerde aşırıya kaçmanın ve idrar yaparken bu egzersizleri uygulamanın kişilere sıkıntı verebileceğini iddia etse de kriter, kasıklarda ağrı hissedilmesidir. Aşk kasları egzersizleri kadınlarda daha kolay orgazm olmaya, erkeklerde de erken boşalmayı kontrol etmeye yardımcı olmaktadır.

Haberin Devamı

Gevşeme ve Nefes Egzersizleri

Bu egzersizleri yapmak çifti rahatlatıp alacakları hazzı yoğunlaştırabilir. Yoga, pilates gibi egzersizler de pelvik bölgede kan akışını hızlandırdığı için cinsellikten alınan haz artırabilir.

Yazarın Tüm Yazıları