GeriA. Cem Keçe 8 yaşındaki Rawan evlendiği gece yaşamını yitirdi!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

8 yaşındaki Rawan evlendiği gece yaşamını yitirdi!

8 yaşındaki Rawan evlendiği gece yaşamını yitirdi!

40 yaşında bir adamla evlendirilen Rawan, cinsel organının yırtılması sonucu öldü.

Kuveyt gazetesi El Vatan'ın haberine göre, 40 yaşındaki bir adamla evlendirilen 8 yaşındaki Rawan adlı kız çocuğu, evlendiği gece yaşadığı cinsel ilişkinin ardından vajinasındaki ve iç organlarındaki yaralanmalar nedeniyle hayatını kaybetti. Çocuk yaşta yaşanan evlilikler, kadınların ve çocukların hayatını tehlikeye atmanın yanında, toplumsal ve cinsel ayrımcılığın temelini de oluşturuyor. "Rawan'ın yaşadıkları insan haklarına aykırı" diyen CİSED Onursal Başkanı Cem Keçe, çocuk yaşta yapılan evlilikler ile ilgili görüşlerini belirtiyor.

Geri kalmış ülkelerde ve ülkemizde erken yaşta evlilikler uzun yıllardan beri var olan bir olgu... Buna rağmen toplumun çoğunluğu tarafından bir “sorun” olarak değerlendirilmiyor. Evliliğin en önemli meşruluk kaynaklarından birisi toplumsal mutabakat… Evlilikler daha çok toplumsal mutabakat çerçevesinde gerçekleşiyor. Ataerkil ve geleneksel toplum yapısı, çok yanlış bir şekilde, erken yaşta evlilikleri normalleştiriyor ve meşrulaştırıyor. Oysa erken yaşta yapılan evlilikler özellikle kız çocuklarının toplumdaki eşitsiz konumunu pekiştiriyor ve hayat tercihlerini azaltıyor.

  Elimizdeki veriler, ülkemizde hem erkeklerin hem de kadınların büyük çoğunluğunun yoksul olduğunu ortaya koyuyor. Kadınlar bu yoksulluktan daha fazla etkileniyorlar ve yaşamlarının her alanında bunun sonuçlarını daha ağır bir şekilde yaşıyorlar. Özellikle açlık ve yoksulluk sınırı altında yaşayan ailelerde bu durum çocuk yaşta yaptırılan evliliklerle kendini belli ediyor. Bu nedenle erken yaşta yapılan evlilik sorununa, sadece sosyo-kültürel bir meseleymiş gibi yaklaşıldığı takdirde her çaba yarım kalabiliyor ve sorunu çözmeye yetmiyor.

Bu toplumsal sorun gerçekten çözülmek isteniyorsa yapılması gereken ilk şey bu gerçeği baştan kabul etmek olmalı… Sorunun bir yoksullukla mücadele sorunu, bir cinsel eğitimsizlik sorunu olarak ele alınması gerekiyor. Ailelerin refah düzeyini arttırılmadan, sosyal devlet anlayışını egemen kılınmadan sadece günülülerin yürüttüğü etkinliklerle ve konunun medyaya taşınmasıyla sorun çözümlenmiyor.

Rawan'ın yaşadıkları insan haklarına aykırı...

Cinsel sağlık; cinsel hakların tanındığı, saygı duyulduğu ve uygulandığı ortamlarda mümkün… Kuveyt gazetesi El Vatan'ın haberine göre, 8 yaşındaki “Rawan” adındaki küçük kız, 40 yaşındaki bir erkekle evlendiği gece cinsel birleşme sonrası cinsel organına meydana gelen kanama sonucu hayatını kaybetmiş. Bu çok üzücü ve düşündürücü haber herkesin vicdanlarını sızlattı.

Çocuk yaşta yaşanan evlilikler, kadınların ve çocukların hayatını tehlikeye atmanın yanında, toplumsal ve cinsel ayrımcılığın temelini de oluşturuyor.

Kadınları eğitimsizlik, yoksulluk, cahillik ve bağımlılık kısır döngüsüne hapseden erken yaştaki evlilikler, onların cinselliğe dair haklarını da ellerinden alıyor. Çocuk gelinler, cinsel özgürlük hakkı dediğimiz, cinsel baskının her türünü, her çeşit cinsel zorlamayı, cinsel istismarı ve cinsel tacizi reddeden bir temel hakkı kullanılamaz bir hale getiriyor. Evlenip evlenmemeyi, boşanıp boşanmamayı, çocuk sahibi olup olmamayı, çocuk sayısını ve hangi aralıklarla olacağını ve bütün bunları kiminle yapacağını kendi kişisel ve sosyal anlayışı çerçevesinde belirlemek ve gerçekleştirmek çocuk gelinler için söz konusu olmuyor.

Çözüm için cinsel eğitim gerekli!

Cinsel eğitim anaokulundan başlayarak şart olmalı… Evlilik öncesi Cinsel Danışmanlık ve Rehberlik Hizmetleri, doğum öncesi Anne, Baba ve Eş Eğitimleri yasal olarak şart olmalı... Çünkü eğitim ve öğretim almasına olanak sağlanmış ve bunları kullanarak kendini yetiştirmiş bireylerin egemen olduğu bir toplum, sosyal adaletin sağlandığı bir düzen, ekonomik olarak gelişmiş bir aile, çocuk gelinlerin olmaması için, ruhen, bedenen ve fikren sağlıklı aileler oluşturmak açısından çok önemli…  

False