GeriA. Cem Keçe “18 yaş altı evlilikler yasalarla engellenmeli”
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

“18 yaş altı evlilikler yasalarla engellenmeli”

“18 yaş altı evlilikler yasalarla engellenmeli”

Çok tartışılan "çocuk gelin" kavramıyla ilgili uzmanlardan çözüm önerileri...

Kuveyt gazetesi El Vatan'ın haberine göre, kendisinden 32 yaş büyük biriyle evlendirilen “Rawan” adındaki küçük kız, gerdek gecesi cinsel organında meydana gelen kanama sonucu hayatını kaybetti. Geçtiğimiz günlerde basına yansıyan bu haber, ülkemizde yaşanan çocuk gelin dramlarının tekrar gündeme gelmesine neden oldu. Türkiye Psikoterapi ve Psikoterapistler Derneği (PSİKODER) terapisteri “çocuk gelin” kavramını tekrar tartışmaya açtı, konuyla ilgili problemlerin çözüm yollarına dikkat çekti.

“18 yaş altı evlilikler yasaklanmalı"

18 yaş altı evliliklerin yasaklanması gerektiğini savunan PSİKODER Başkan Yardımcısı Uz. Dr. Cem Keçe; “Toplumun çeşitli eğitimlerle, görsel ve işitsel medya kullanılarak, erken yaşta evlilik, kadın hakları, çocuk hakları, aile içi şiddet gibi önemli konularda bilinçlendirilmesi gerekiyor. Aile planlaması hizmetlerinin yaygınlaştırılması, aile planlaması olgusunun topluma daha açıklayıcı bir şekilde yansıtılması, din görevlilerinin günümüz koşullarında erken evliliğin sakıncalarını gerekli yerlerde gündeme getirerek vurgulaması önemli hususlar… 18 yaş altındaki evliliklerin yasalarla kesin bir şekilde engellenmesi, özellikle kız çocuklarının eğitime dâhil edilmesi, kadınların ekonomik anlamda özgürlüğünün sağlanması, kadınların iş kurma ve meslek edinmelerinin sağlanması, cinsel istismar, cinsiyet ayrımcılığı ve toplumsal halk sağlığı konularında toplumun bilinçlendirilmesi, ekonomik koşulların iyileştirilmesi gerekiyor!” dedi.

“Devlet, evlilik öncesi eğitimi şart koşmalı”

Evlenmeyi düşünen bireylerin ani kararlar almadan önce uzun bir süre birbirlerini tanımamaları gerektiğinin altını çizen PSİKODER Genel Sekreteri Uz. Dr. Yasemin Yıldız; “Unutulmamalıdır ki, erken evlilikler o kişilerin çocukluğundan, gençliğinden ve yaşamından çalınan birtakım özgürlükleri akla getiriyor. Evlilik öncesi fiziksel tahlilleri zorunlu tutan devlet, evlilik öncesi eğitimi şart koşmalı… Evlenmeden önce anne-baba ve eş eğitimleriyle çiftlere sertifika verilmeli, ancak bu sertifikaya sahip çiftler evlenebilmeli… Annelik, babalık, karılık veya kocalık çok ama çok önemli bir meslek, dünyanın en ucuz mesleği gibi eğitimsiz yapılmamalı. Ayrıca hem devletimiz hem medyamız hem de ruh sağlığı profesyonelleri ilk üç yıl çocuk yapılmaması için kamuoyunda ortak bir bilinç yaratmalı ve çiftlerin birbirlerine alışmaları için zaman tanımalı. Aslında ne koşulda olursa olsun erken yaşta yapılan evliliklerin sonucu baştan belli. Bu evlilikler yeni neslin sağlıksız ve yetersiz bir şekilde gelişmesine neden oluyor!” dedi.

“Kişi başına düşen milli gelir artırılmalı”

Sosyoekonomik kalkınmanın önemine dikkat çeken ve zorunlu eğitimin şart olduğunu söyleyen PSİKODER Başkanı Prof. Dr. Cengiz Güleç; “Türkiye’de görülen toplumsal cinsiyet temelli eşitsizliklerin temel kaynaklarından biri erken yaşta yapılan evlilikler... Bu evlilikler gerçek bir evlilik değil, kötü bir evcilik oyunu… Eğitimde fırsat eşitliği ve kızlarımıza en az 13 yıl zorunlu eğitim sağlanmadan, ekonomik kalkınma gerçekleştirilemeden, kişi başına düşen milli gelir artırılmadan, sosyal devlet anlayışı yeniden hâkim kılınmadan, yalnızca gönüllü gayretlerin eseri projelerle çocuk gelin sorununu çözmek imkânsız!” dedi.

False