GeriHamilelikte Güzellik&Bakım Yaz hamileleri için bakım tüyoları
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yaz hamileleri için bakım tüyoları

Yaz hamileleri için bakım tüyoları
Abone Olgoogle-news

Gebelik döneminde kan dolaşımının artması ile sıcaklık olduğundan daha fazla hissedilerek yaz aylarının kötü geçmesine neden olabilir. Yaz mevsiminde sıcaklık artışı ile hamilelerde de sıcak basmaları, halsizlik, uykusuzluk ve ayaklarda şişme gibi şikayetler görülmeye başlar. Hamileliği yaz mevsimine denk gelen annelerin daha bakımlı ve sağlıklı bir süreç geçirmeleri için birkaç tüyo şu şekilde:


GÜNEŞ KORUYUCU KULLANILMALI

Yaz hamileleri için bakım tüyoları

Hamilelikte hormonların da etkisiyle ciltte hassasiyet oluşmaya başlar. Bu nedenle aşırı sıcaklarda dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanmak güneşin olumsuz etkilerinden korur ve cildin lekelenmesini önler. Güneşin olumlu etkilerinden faydalanmak için daha az zararlı olduğu öğleden sonra vakitlerinde dışarı çıkmayı tercih etmek doğru olacaktır.


BOL BOL DUŞ ALINMALI

Yaz hamileleri için bakım tüyoları

Hamileliğin son aylarında meydana gelen ayak şişmesi yazın nem ve sıcak ile birlikte daha da artmaya başlar. Ayaklara soğuk su banyosu şişkinliğin inmesi için etkili olacaktır. Suya nane yağı eklemeyi de tercih edebilirsiniz.


ÇATLAKLAR İÇİN NEMLENDİRİCİDEN VAZGEÇİLMEMELİ

Yaz hamileleri için bakım tüyoları


Hamilelikle birlikte oluşabilecek karındaki ve göğüsteki çatlakları önlemek için banyodan sonra nemlendirici kremle karnınıza ve göğsünüze masaj yapabilirsiniz. Göğüslerin sarkmasını engellemek için göğüslerinize soğuk su dökmek etkili bir yöntemdir.


SAÇLARIN BAKIMI

Yaz hamileleri için bakım tüyoları

Hamilelik döneminde saçlar canlılığını kaybeder. Yaz mevsimiyle birlikte bu durum daha da artar ve saçlar daha zor şekil almaya başlar. Bunun önüne geçmek için saç masajı yapmak ve banyo yaparken saçları soğuk su ile durulamak gerekir. Saçları kısa kestirmek de hem saçların canlanmasına hem de yazı daha serin geçirmeyi sağlar. Saç boyama hamilelikte oldukça risklidir. Kimyasal içerik barındırmayan bitkisel ürünler ilk üç aydan sonra kullanılabilir.


EGZERSİZ YAPILMALI

Yaz hamileleri için bakım tüyoları

Hamilelerin yüzme ya da yavaş tempoda yürüyüş yapması hızlı kilo alımını engellediği gibi kasları kuvvetlendirerek doğumun daha kolay olmasını sağlayabiliyor. Enfeksiyon kapma riski ve düşük tehlikesi olup olmadığını anlamak için doktora danışmalısınız. Suyun temiz olduğuna emin olunan yerlerde yüzmeyi tercih etmelisiniz.


BOL SIVI TÜKETİMİ

Yaz hamileleri için bakım tüyoları

Bol sıvı tüketmek sağlık için önemli olduğu gibi özellikle yaz hamilelerinde daha da önem taşır. Hamileler hormonal değişiklikler nedeniyle daha fazla terler. Bu durum cildin daha fazla su kaybetmesine neden olur. Cildinizi doğal yöntemlerle nemlendirmeli ve bol su tüketerek canlandırmalısınız. Ayrıca az su tüketimi; idrar enfeksiyonu, dolayısıyla erken doğuma ve plasentada ihtiyaç duyulan minerallerin eksikliğine de neden olabilir.


AĞIR YEMEKLERDEN UZAK DURULMALI

Yaz hamileleri için bakım tüyoları

Hamilelik döneminde doğal olarak oluşan ağırlık ve baskı hissi yaz mevsiminde daha da artış gösterir. Bu nedenle yaz hamileleri beslenmelerine özellikle dikkat etmek zorundadır. Yağlı ve karbonhidratlı yiyeceklerden uzak durmak, tuz kullanımını olabildiğince aza indirmek, akşam yemeklerinde daha hafif gıdaları tercih etmek vücuttaki şişkinliği ve baskıyı hafifletmeye yardımcı olur.


İÇ ÇAMAŞIRIN PAMUK OLMASINA DİKKAT ETMELİ

Yaz hamileleri için bakım tüyoları

Kullanılan iç çamaşırının pamuklu olmasına özen gösterilmeli. Gebelik döneminde sık karşılaşılan sorunlardan biri olan vajinal enfeksiyonlar yaz aylarında daha fazla görülebilir. Genital bölgenin de kuru olmasına dikkat etmelisiniz.


DÜZENLİ VE KALİTELİ UYKU DÜZENİ

Yaz hamileleri için bakım tüyoları

Güçlü bir bağışıklık sistemi ve çeşitli enfeksiyonlardan korunmak için uykunun düzenli ve kaliteli olması gerekir. Akşam yemeğinin ağır olmamasına dikkat ederek yemek yedikten en az bir saat sonra uykuyu tercih etmelisiniz.

HAFTA HAFTA HAMİLELİK

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle