GeriSağlık Yaz döneminde sıkça rastlanıyor! Peki belirtileri neler?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yaz döneminde sıkça rastlanıyor! Peki belirtileri neler?

Yaz döneminde sıkça rastlanıyor! Peki belirtileri neler?
Abone Olgoogle-news

Havalar ısındı, okullar tatil oldu, havuz ve deniz mevsimi de başladı. Bu dönemlerde göz enfeksiyonlarının da sıkça görüldüğünü belirten Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Şeyda Atabay, göz enfeksiyon salgını sebepleri, belirtiler ve tedavisiyle ilgili önemli bilgiler verdi.

Aşırı nem ve yüksek sıcaklıklar nedeniyle mikroplar hastalığın salgın haline gelmesine sebep olmaktadır.

Gözde enfeksiyona sebep olan bakteri ve virüsler gözde kızarıklık ve batma sorunlarına da neden olmaktadır. Bu enfeksiyon etkenleri çok bulaşıcıdır.

Özellikle otel ve toplu kullanım aralanlarındaki havuzlar büyük risk taşımaktadır. Gözde ciddi enfeksiyon ve keratit problemlerine kadar neden olabilen salgın enfeksiyon etkeni adenoviral enfeksiyonu olarak adlandırdığımız virüslerin neden olduğu göz problemleridir.
Bu virüsü taşıyan kişilerin göz ve solunum yollarındaki salgıları bulaşmaya ve hastalığın yayılmasına sebep olmaktadır. Adenoviral konjontivit rastladığımız hastalarımızı özellikle ellerini gözlerine değdirmemeleri gerektiği, kalabalık ortamlara girmemesi gerektiği, havuz gibi toplu kullanım alanları kullanmamaları gerektiği konularında uyarılarda bulunmaktayız.

Bu hastalığın bulguları gözde kızarıklık, batma, sulanma, kaşınma, sonrasında çapaklanma ve kulak önündeki lenf bezlerinin şişmesi olarak gözlenir.

Tedavisinde öncelikle salgını engellemek amacıyla hastaya önerilerde bulunmak gereklidir. Ve rahatlatıcı üzerine eklenen bakteriyel enfeksiyonlarına yönelik tedaviler planlanmalıdır.

Bu hastalıklardan korunmak için önlemler alınabilir. Bunlardan göz kızarıklığı çapaklanması olan kişilerle yakın temasta bulunmamak en önemlisidir. Toplu kullanım alanlarındaki havuzlar kullanılacaksa mutlaka havuz gözlüğü takılmalı. Havuzda su içinde gözler açılmamalı. Lens kullanıyorsa kesinlikle lens ile havuza girilmemelidir. En küçük bir göz probleminde ise en yakın göz hastalıkları doktoruna muayene olunmalıdır.

Eşyalarınızı kolayca dezenfekte edin!
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle