GeriKişisel Bakım Yaz aylarında cilt sağlığını korumanın yolları
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yaz aylarında cilt sağlığını korumanın yolları

Yaz aylarında cilt sağlığını korumanın yolları
Abone Olgoogle-news

Cildinizde oluşacak kuruluklara karşı önlem alın!

Yaz aylarında hem deri hem de tüm vücudu korumak için yeterli miktarda su içilmesi gerekir, derimizin üzerinde bir yağ tabakası bulunuyor. Derimiz kurursa çizikler ve kalınlaşmalar ortaya çıkar, bu da zararlı maddelerin deriye alınmasını daha kolaylaştırır.

Prof. Dr. Işıl İnanır, yaz aylarında cilt sağlığının korunması için yeterli miktarda su tüketimine özen gösterilmesi gerektiğini belirtti. Yaz aylarında güneşin, cilt üzerinde yıpratıcı, hatta dikkat edilmezse deri kanserine kadar varabilen olumsuz etkilerde bulunabileceğini bildiren İnanır, bunlardan korunmak için su tüketiminin büyük önem taşıdığını vurguladı.

Cildiniz için su tüketin

Sıcaklığın artmasıyla vücutta oluşan sıvı kaybının, iç organlarda yarattığı tahribatın yanında cildi de etkiler. Yaz aylarında hem deri hem de tüm vücudu korumak için yeterli miktarda su içilmesi gerekir.

Ramazanda olmamız nedeniyle bunu sağlamakta güçlük çekebiliriz. Ancak oruç dışında kalan zamanlarda, kaybedilen sıvının yerine konulması sağlanmalı.

Yeterli su tüketilmediği takdirde cildinizde kuruluk oluşur

Yeteri kadar su alınmaması nedeniyle kuruyan cildin, dış etkenlere maruz kalacağını belirten İnanır, şöyle devam etti:

"Derimizin üzerinde bir yağ tabakası bulunuyor. Bu yağ tabakası bizi dış ortamdaki alerjenlerden, mikroplardan koruyan bir etkendir. Derimiz kurursa çizikler ve kalınlaşmalar ortaya çıkar, bu da zararlı maddelerin deriye alınmasını daha kolay duruma düşürür. Bu nedenle derinin kurumaması ve üzerinde yağ tabakasının bulunması için yeterli miktarda su tüketimine özen gösterilmelidir."

Dışarı çıkmadan önce mutlaka koruyucu sürülmeli!

Güneş ışınlarının ciltteki etkilerine de dikkati çeken Prof. Dr. İnanır, yaşam kaynağı güneşin, dikkat edilmezse cilt sağlığına olumsuz etkileriyle "insanların düşmanı" olabildiğini söyledi.

Güneş ışınlarından korunmak için öncelikle zorunlu olmadıkça 10.00-15.00 saatlerinde uzun süreli dışarıda kalınmaması gerektiğini bildiren İnanır, dışarı çıkarken vücudun açıkta kalan bölümlerine yarım saat öncesinden uygun güneş kremi sürülmesinin en etkin korumayı sağlayacağını kaydetti.

AA

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle