GeriSağlık Yaz aşkı nasıl unutulur?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yaz aşkı nasıl unutulur?

Yaz aşkı nasıl unutulur?

Yaz aşklarından geriye kalan anılar acıya dönüşebilir. Peki yok mu bunun bir çaresi?

“Yaz döneminde artış gösteren testesteron hormonu nedeniyle özellikle gençler kendilerini aşka bırakmaya hazırdırlar” diyen İlişki Terapisti ve Yaşam Koçu Mehmet Murat Lik, yaz aşklarının insanlarda bıraktığı etkiyi anlattı.

NEDEN YAZ AYLARI ATEŞLİ GEÇİYOR?

Yaz aşkı nasıl unutulur

Yaz aşklarında temel neden aslında güneş ışığına daha uzun süre maruz kalma nedeniyle her iki cinste de cinsel iştah olarak tanımlanan libidonun artmasıdır. Yaz dönemlerinde libido artışının temel nedeni ise ilkbaharın ortalarından itibaren yaz döneminin sonuna kadar kandaki yüksek düzeylerde saptanan testosteron hormonudur. Bu hormon yaz aşklarının ateşli geçmesini sağlıyor.

YAZ AŞKLARINDAN GERİYE KALAN ANILAR ACIYA DÖNÜŞEBİLİR

Yaz aşkı nasıl unutulur

Hangi mevsimde yaşanırsa yaşansın aşkın kendisine büyük anlam yüklenirse elbette acıtır. Ancak mevsimsel duygu yükselmelerine karşı daha hazırlıklı olmak gerek. Adı üstünde bir mevsimlik aşk… Yaz aşklarının kısa süreli olduğu bilinmeli. Yaz yağmuru gibidir; birden gelir, şiddetli bir şekilde yaşanır ve aynı şiddetle biter. Geriye tatlı bir anı kalır. Ama bazılarında bu tatlı anı acıya dönüşebilir.

TATİL SONRASI SÜREKLİ YAZ AŞKINI DÜŞÜNMEK İNSANLARDA MUTSUZLUK YARATIR

Yaz aşkı nasıl unutulur

Tatilde tüm sorunlar sıkıntılar bir tarafa bırakılır. İnsanlar sadece dinlenmeye ve eğlenmeye kodlanmıştır. Deniz, güneş, rahat ortam ve temiz havanın da etkisiyle duygular doruğa çıkar, seks dürtüsü artar. Cinsel arzunun artmasıyla tatilde daha fazla yapılan seks, kan dolaşımını ve beyni olumlu etkiler, stresi yok ederek bedeni rahatlatır. Ancak yaz aşkları bir yerden sonra beyni ve ruhu yorar. Sürekli yaz aşkını düşünme ve tatil sonrası da beraber olma isteği kişide mutsuzluk ve stres yaratır. Karşılık görmeyen duygular, bazı kişilerde takıntıya döner. Takıntıya dönüşen durumlar acı ve eziyet verir insana.

YAZ AŞKI YAŞAYACAKLARA ÖNERİLER

Yaz aşkı nasıl unutulur

İstisnai olmakla birlikte yaz aşklarının ömrünün olmadığı bilinmeli. Zaten aşkın ömrü kısadır. Sevgiye dönüşen ilişkiler bir anlam ifade eder. Bu bilinerek yaşanmalı. Beklentilerin yüksek tutulmaması gerekir. Karşılarındaki kişiyi gözlerinde büyütmemelerini özellikle vurgulamakta yarar var. Bundan dolayı çok sıkıntılı bir sürece girilebilir. Unutmayın, karşımızdaki de bizim gibi duyguları olan bir insan. Bakışımız bu yönde olursa davranışlarımız da bu yönde olacaktır. O duygu yoğunluğunun içine girdiğimizde kontrol elimizde olmayabilir ama hiç olmazsa tatil aşkı olduğunu bilmeleri yararlı olacaktır.

YAZ AŞKI NASIL UNUTULUR?

Yaz aşkı nasıl unutulur

Uzmanlar bize olayın bilimse tarafını anlatıyor. Peki ama yaz aşkı nasıl unutulacak ve verdiği acı nasıl hafifleyecek?

Yaz aşkları yaşayan bazı kişiler sezon bitince kolayca hayatına kaldığı yerden devam edebilir ve bir müddet sonra yaşadığı aşkı gülümseyerek hatırlayabilir. Ancak bazı insanlar için bu pek mümkün olmayabilir ve aşk acısı yaşaması uzun sürebilir.

 • Öncelikle bu sorunu sadece siz yaşamıyorsunuz. Sadece sizin başınıza gelen kötü bir şey olarak görmeyin.
 • Bu aşk acısından kurtulmak için kendinize vakit ayırın. Sevdiğiniz arkadaşlarınızla zaman geçirin ve kafanızı dağıtın. Sürekli aynı konuya odaklanmayın.
 • Hayattan keyif almanızı sağlayacak hobiler edinin. Kendinizi geliştirmek için kurslara yazılın yeni arkadaşlar edinin.
 • Yeni bir ilişkiye kendinizi hazır hissediyorsanız bu konuda harekete geçebilirsiniz.
 • kendinize güvenin ve tek başınıza olsanız bile mutlu olmanın yollarını bilin.

[video=hurriyetaile_video/ayrilikacisi.flv]

False