GeriÇocuk Sağlığı Yarıyıl tatilinde çocuklarınızla bunları yapın!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yarıyıl tatilinde çocuklarınızla bunları yapın!

Yarıyıl tatilinde çocuklarınızla bunları yapın!
Abone Olgoogle-news

Aile ile geçirilen kaliteli zaman çocuğun duygusal gelişimini olumlu yönde etkiler.

Tatilde çocuklarımızla geçireceğimiz zamanın kaliteli olması için çocuklarımızın istek ve ihtiyaçlarını da göz önünde bulundurmalıyız. Tatili yoğun ders ve kurs programları ile tamamlamak çocuklarımızın eğitime yorgun, motivasyonu düşük olarak başlamalarına neden olacaktır. Tatil; çocuklarımızla geçireceğimiz önemli zamanlardan biridir. Birlikte yapılan her etkinlik iletişimimizi güçlendirecektir. Aile ile geçirilen kaliteli zamanın çocukların duygusal gelişimine olumlu etkisi çok fazladır. Peki çocuğunuz ile birlikte yarıyıl tatilinde neler yapabilirsiniz?

Birlikte sinema ve tiyatro programınızı yapın

Arkadaşlarıyla ve sizinle gidebileceği filmleri ve tiyatro oyunlarını listeleyin. Evde televizyon veya bilgisayar oyunlarının karşısında zaman geçirmek yerine beraber geçireceğiniz zaman onun için daha değerli olacaktır. Ayrıca bilgisayar oyunlarından beraber oynayabileceklerinizi seçerek bu zamanı da keyifli hale getirebilirsiniz.

Spora zaman ayırın

Sömestr tatilinizi planlarken mutlaka spora da zaman ayırın. Sporun, çocukların fiziksel gelişimine önemli faydaları var. Aynı zaman da çocukların sosyalleşmelerini destekliyor, geliştiriyor. Kendilerine ve arkadaşlarına karşı sorumluluk duygusu kazanmalarını sağlıyor. Çocuğunuzun yaşını ve kişisel tercihlerini göz önünde bulundurarak seçeceğiniz bir spor dalı onun fiziksel gelişimini ve sosyal gelişimini olumlu yönde destekleyecektir. Benim favorim yüzme sporu. Çocukluk döneminde enerjilerini rahatça kullanmalarını sağlıyor. Ergenlik döneminde ise daha sakin olmalarına yardımcı oluyor.

Evde beraber yapabileceğiniz etkinlikler ve oyunlar bulun

Oyun, çocuğun dış dünya ile iletişimini sağlayan çok değerli bir aktivitedir. Bazen çocuğumuzun hiç fark etmediğimiz bir sorununu veya sıkıntısını oyun oynarken keşfedebiliriz. Ayrıca oyun çok güzel bir terapi şeklidir. Çocuklarınızın tatilde bol bol oyun oynamasına izin vermelisiniz. Beraber yapabileceğiniz puzzle ve benzeri oyunlarla da onun zihinsel gelişimini desteklemiş olursunuz. Birlikte yemek yapmak, basit tamir işlerini gerçekleştirmek, arkadaşlara veya akrabalara sürpriz partiler vermek, ailece evde sinema günleri düzenlemek, sevdiği arkadaşlarını veya yaşıtı olan akrabalarını eve davet etmek, artık malzemelerden yeni oyuncaklar yapmak, yapabileceklerimize dair küçük öneriler.

Beraber kitap okuyun

Tatil çocuklar için eğlenceli vakit geçirmenin dışında kendilerini de geliştirmelerini sağlayan bir fırsat olmalı. Bu nedenle kitap okumak, tatil programımızda mutlaka olmalı. Çocuğunuzla birlikte kitapçıları dolaşıp, kitaplar seçmek, okuma alışkanlığını destekler. Özellikle birinci sınıf velileri okuma alışkanlığının yerleşmesi için desteklerini mutlaka göstermeliler. Örneğin; yatmadan önce okuduğunuz kitabın bir bölümünü çocuğunuzun okumasına izin verin veya sizin okuduğunuz bölümü anlatmasını isteyin, bu onu heveslendirecek aynı zamanda da dikkatini arttıracaktır. Anne baba olarak sizi de kitap okurken görmeli, unutmayın onun hayatındaki en önemli rol modeli sizsiniz.

Ders tekrarı veya ödeve de zaman ayırın

Ödev ve ders tekrarı tatilin olmazsa olmazıdır. Ancak ödev saatinin verimli veya sıkıntılı geçmesi size bağlı. Ödevini yapması veya bitirmesi için baskı yapmak yerine planlı ve kısa ödev saatleri işinizi kolaylaştıracaktır. Ödev saatlerini beraber planlayın. Çocuğunuz ilkokulda ise dikkat süresini göz önünde bulundurarak ödev zamanı 20 dakika + 20 dakika yapılabilir. Sabah saatleri ödev ve ders tekrarı için daha uygun olacaktır.

Bilgisayarda geçirilen süreye birlikte karar verin!

Pek çok çocuk için belki de tatilin anlamı bilgisayar karşısında oturup saatlerce oyun oynamak. Bilgisayar veya tableti tümüyle yasaklamak olmaz. Ancak kaliteli bir tatil programı yaparsanız bilgisayara veya tablete ayıracağı zaman doğal olarak azalacaktır. Bilgisayarda oynayacağı oyunlara ve süreye birlikte karar verebilirsiniz. Böylece hem onun istediğini yapmış olursunuz hem de internet ortamında olumsuz örnek olabilecek sitelere girişini engellemiş olursunuz. Çocuğunuzun bu yasağı anlayışla karşılaması için ona şiddet içeren oyunlara neden izin vermediğinizi sade bir dille anlatın. Çocuğunuzu zararlı sitelerden koruyan programlardan mutlaka edinin. Bu programlar sayesinde çocuğunuzun hangi web sitelerini görüntüleyebileceğini, hangi oyunları oynayabileceğini ve hangi programları kullanabileceğini düzenleyebilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken bir diğer noktada anne-babaların bilgisayar kullanımıdır. Eğer siz zamanınızın çoğunu bilgisayar ve televizyon başında geçiriyorsanız yanlış örnek olursunuz. Unutmayın ki T.V. programlarının veya sosyal medya paylaşımlarının tekrarı veya telafisi olabilir ancak çocuklarımızla geçireceğimiz anların tekrarı yoktur. Evde çocuklarınızla çocuk olun!

Çocuklar için gidilebilecek etkinliklerle ilgili yaptığım listeyi de sizinle paylaşarak iyi tatiller diliyorum. 

Buz Devri Canlı - Ice Age Live
06 Şubat - 08 Şubat
İstanbul

Madagascar Live
24 Ocak - 08 Şubat
Bursa, İstanbul,  Ankara

Flying Superkids / Uçan Yumurcaklar
23 Ocak - 28 Ocak
İstanbul- TİM Show Center

Mall of İstanbul MOİ Çocuk Festivali
24 Ocak - 01 Mart
İstanbul

KidZania

20 Ocak - 08 Şubat
İstanbul

KidZania, dünyanın önde gelen, eğlendirirken bilgilendiren deneyimsel bir tema parkı 4-14 yaş arası çocuklara, farklı roller üstlenerek oynamalarına olanak veren güvenli, benzersiz ve gerçekçi bir çocuk dünyası.

Canım Kardeşim
20 Ocak - 21 Şubat
Samsun, Ankara, Adana, İstanbul

Kırmızı Çizmeli Kedi
31 Ocak 2015 13:00 - 31 Ocak 2015 15:00
A.K.M Tiyatro salonu/İzmir 

Anadolu Ateşi - Kıvılcım

25 Ocak 2015 17:00
İsmet İnönü Kültür Merkezi/ İzmir

Dünyaca Ünlü Dans Topluluğu Anadolu Ateşi, 25 Ocak'ta muhteşem çocuk gösterisi Kıvılcım ile birlikte İsmet İnönü Sanat Merkezi'nde...

Ayrıca tatil süresince oldukça fazla animasyon filmi de çocuklar için keyifli zaman geçirmelerini sağlayacak.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle