GeriSağlık Yaraları 3 kat daha hızlı iyileştiriyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yaraları 3 kat daha hızlı iyileştiriyor

Yaraları 3 kat daha hızlı iyileştiriyor

Bağışıklık sistemini harekete geçirerek iyileşme sürecine olumlu yönde etki ediyor.

Yapılan bir araştırmada, travmaları ya da sorunları yazıya dökmenin, bağışıklık sistemini harekete geçirdiği ve iyileşme sürecini hızlandırdığı belirlendi.

Yeni Zelanda'daki Auckland Üniversitesi'nden araştırmacılar, günde 20 dakika üzücü tecrübelerini ve hissettiklerini yazanların, deri yaralarının 3 kat hızlı iyileştiğini tespit etti.

Araştırmacılar, bazı katılımcılardan üzücü tecrübelerini, bazılarından ise ertesi günkü planlarını yazmalarını istedi. 11 gün sonra, katılımcıların kolundan 4 milimetre deri parçası alındı. Duygularını yazıya dökenlerin yaralarının yüzde 76'sının, diğer gruptakilerin ise yüzde 42'sinin iyileştiği belirlendi. Yazmanın, stresi azalttığını belirten araştırmacılar, böylece bağışıklık sisteminin güçlendiğini ifade etti.

 Araştırmaya imza atanlardan Dr. Elizabeth Broadbent, sonuçların akıl-beden ilişkisini ve fiziksel durumun psikolojik müdahalelerle iyileştirilebileceğini gösterdiğini vurguladı. Broadbent, yazmanın kronik yarası olanlar ya da ameliyat edilmiş hastalarda iyileşme sürecine etkisi olup olmadığının belirlenmesi için başka araştırmaların gerekliliğine de dikkati çekti.

AA

False