GeriSağlık Yanlış Diyet Kalbe Zarar Veriyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yanlış Diyet Kalbe Zarar Veriyor

Yanlış Diyet Kalbe Zarar Veriyor

Şok diyetler, kalbin en büyük düşmanı!

Kardiyolog Doç. Dr. Kani Gemici, ani kilo kayıplarına yol açan ve ‘şok’ olarak nitelendirilen diyetlerin, kalp ritm bozukluğunun en önemli nedeni olduğunu ve kilo vermenin diyetisyen kontrolünde ve bilinçli yapılması gerektiğini hatırlatıyor.

Gemici, anne karnında bile ortaya çıkabilen kalpteki ritm bozukluklarının 7’den 70’e her yaş için tehdit oluşturduğunu belirtti.

Çocukluk çağından itibaren okulla başlayan “stresli yaşam, kötü beslenme, üniversite mücadelesi ve zorlu iş hayatı” gibi unsurların, kalbin ritmini olumsuz etkilediğini dile getiren Doç. Dr. Gemici, kalp ritmini bozan en önemli etkenlerden birinin ise “şok diyetler” olduğuna dikkat çekti ve şu bilgileri verdi:

Diyet çılgınlığı son günlerde küçük büyük herkesi etkisi altına almış durumda. Bu çılgınlığı başlatan ise değişen ve gittikçe zayıflığa bağlanan güzellik imajından başka bir şey değil. Ancak şok olarak nitelendirebileceğimiz bu diyetler, kalp ritm bozukluğunun en önemli nedeni. Çünkü çok sıkı, çok kısa sürede aşırı derecede kilo kaybına yol açan bu diyetler, sıvı kaybı ve elektrolit dengesini bozduğu için ritmi de olumsuz etkiliyor.”

Ritm bozukluğu yaşayan hastaların kalbinde, tedavisi zor hasarlar oluşabildiğini vurgulayan Doç. Dr. Gemici, ritm bozukluğunun çarpıntı, baş dönmesi, göz kararması, fenalık hissi ve bayılma gibi belirtileri olduğunu, ani ölümlere de yol açabildiğini vurguladı. 

False