GeriSağlık Yalansız hayat, sağlık getiriyor!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yalansız hayat, sağlık getiriyor!

Yalansız hayat, sağlık getiriyor!

Yapılan bir araştırmada dürüst olmanın vücut sağlığını olumlu etkilediği ortaya çıktı.

Amerikalı bilim adamlarının yaptığı bir araştırmaya göre, dürüst olmanın sadece ahlaki açıdan değil, vücut sağlığı açısından da önemli olduğu ortaya çıktı. 

Alman Bild der Wissenschaft dergisinin haberine göre, Notre Dame Üniversitesi bilim adamları, gönüllü deneklerle yaptıkları araştırmada iki grup oluşturdu. Ortalama yaşın 31 olduğu gruplardan birinden, 10 hafta boyunca küçük ya da büyük yalan söylememeleri, gerekirse cevap vermemeleri, her şekilde yalan ifade kullanmaktan kaçınmaları istendi. Diğer grup ise kontrol amaçlı kullanıldı. Deneklerin yalan söyleyip söylemedikleri konusunda dürüst olup olmadıkları ise yalan makinesi yardımıyla tespit edildi.

Değerlendirme sonucunda, yalandan kaçınanların vücut sağlığında iyileşme olduğu görüldü. Özellikle baş ağrısı gibi şikayetleri bulunan denekler bu rahatsızlığın hafiflediğini ifade etti.

Bilim adamları, yalan söylemenin strese neden olduğunu, bunun da sadece insan psikolojisine değil, vücuduna da zarar verdiğini belirtti. Araştırma sonuçları, Amerikan Psikoloji Derneği'nin Orlando'daki yıllık toplantısında açıklandı.

Kaynak: www.rsfmradio.com

False