GeriSağlık Yağmur, Polenleri Azaltıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yağmur, Polenleri Azaltıyor

Yağmur, Polenleri Azaltıyor

Saman nezlesinin derecesi hava durumuna göre değişiyor.

Bir bahar daha geldi. Bahar ayları, birçok insan için sevindiricidir hatta çoğu zaman kış bir an önce bitse de bahara kavuşsak diye birçok kişi iç geçirir. Ama bahar ayları bazı kişiler içinse kabus dolu günlerin başlangıcıdır. 

Sabahın ilk saatlerinde burun çevresinde kaşıntılar, gözlerde sulanma, ardı ardına gelen hapşırık nöbetleri güne kötü bir başlangıç yapmak anlamına gelir. Toplumda %2-4 oranında görülen bu duruma saman nezlesi denir.

Saman Nezlesini Tetikleyen Faktörler

Saman nezlesi, alerjik bünyeli insanlarda daha sık görülür. Özellikle bahar aylarında bitkilerin çiçek açması ile bitki tozları yani polenler ortaya çıkar. Sabah saatlerinde polen miktarı daha fazladır. Havaya yayılan bu polenler aslında bütün insanların üzerine yapışır. Alerjik bünyeli insanlarda burun, göz veya ağızdan vücuda giren bu polenlere karşı vücudun korunması için vücut Ig E dediğimiz bir madde salgılar. Bu maddenin alerjik insanlarda daha fazla salgılanması nedeni ile damar duvarında artış olur, hapşırma, boğazda ve burunda kaşıntı, gözlerde yanma ve kızarma gibi şikayetler ortaya çıkar.

Saman Nezlesinin Şiddeti Hava Durumuna Göre Değişir

Saman nezlesinin şiddeti hastanın duyarlılık derecesine ve hava durumuna çok bağlıdır. Hava sıcak, kuru, rüzgarlı olduğunda polenler etrafa çok yayılacağı için duyarlı kişilerde semptomlar daha çok görülür. Özellikle yaz yağmurlarının yağması ile havada uçuşan polenler azalır ve kişinin semptomları hafifler.

Saman nezlesi olanlara antihistaminik gurubu ilaçlar iyi gelir. Ancak bu grup ilaçların büyük çoğunluğu uyuşukluk ya da baş dönmesi gibi yan etkiler yapar. Lokal kullanılan burun spreyleri, bu şikayetleri olan hastalarda daha faydalıdır.

Bahar Alerjilerinden Korunmanın Yolları

1) Sabahları mümkün olduğu kadar erken saatlerde dışarı çıkmayın.

2) Alerji artırıcı etkisi olan; parfüm, boya kokusu, sigara dumanı gibi maddelerden uzak durmak gerekir.

3) Kedi ve köpek tüyleri alerjiyi artırabilir.

4) Evlerinizi sabahları değil, öğleden sonraları havalandırın.

5) Dışarıdan gelindiğinde hemen duş almak gerekir. Saçlara yapışan polenler böylelikle temizlenir.

6) Çilek, portakal, yumurta, bal, çikolata gibi alerjik etkisi olan yiyeceklerden uzak durmak yararlı olur.

İç Hastalıkları Uzmanı Ayça Kaya 

False