GeriSağlık Wii’den gençleştiren etki
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Wii’den gençleştiren etki

Wii’den gençleştiren etki

Yeni bir araştırma Wii ile ilgili yüz güldüren sonuçlar ortaya koydu.

Wii beyninizin daha sağlıklı olmasını sağlayabilir mi? Yeni bir araştırma, zihinsel sağlık için tek başına egzersizden daha fazla yararlı olduğu için bilgisayar egzersiz oyunlarının 50 yaşın üzerindekilerde bunama başlangıcını geciktirdiğini bulguladı.

Araştırmacılar, Wii alıştırması gibi bilgisayar konsollarındaki egzersiz oyunlarının beyin işleyişini geliştiren sanal gerçek ortamlar ve interaktif video oyun özellikleriyle egzersizleri birleştirerek, tek başına yapılan egzersizden daha iyi bir egzersiz sağlayabileceğini iddia ediyor.

New York'taki Union Üniversitesi yalnızca bisiklet kullanan 50 yaşın üzerindekiler ile bisiklet sürerken egzersiz oyunlarını kullananların sonuçlarını karşılaştırdı ve bilgisayar oyunları kullananların beyin yanıt hızı sürelerinin daha hızlı olduğu sonucuna vardı.

Bunamayı geciktiriyor

Araştırmacılar egzersiz oyunlarının 50 yaşın üzerindekiler tarafından düzenli kullanımının, oynayan kişinin bilişsel düşüşten koruyabildiğine ve bunama gibi yaşlılığın getirdiği koşullarda tek başına egzersizden daha çok yardımı olduğuna inanıyor.

Öncü araştırmacı Dr Cay Anderson-Hanley şunu belirtti: “Daha yaşlı yetişkinler için, üç ayda haftada bir ya da iki kez yapılan sanal-gerçekliğin, interaktif egzersizi ya da sanal bisiklet sürmeyi geliştirdiğini, daha fazla bilişsel yarar sağladığını ve belki de hafif bilişsel bozukluğa karşı aynı geleneksel egzersiz dozundan daha çok korumayı artırdığını saptadık.”

Tek başına egzersizin bunamadan koruduğu ya da bunamayı geciktirdiği ve normal yaşlanma sırasında bilişsel işlevi geliştirdiği kanıtlanmıştır. Fakat buna rağmen 65-74 yaşlarındaki yetişkinlerin yalnızca yüzde 14’ünün sağlığına yararlı olur ve bunlardan 75 yaş üzerindekilerin yalnızca yüzde 7'si düzenli olarak egzersiz yapar.

False