GeriSağlık Vücuttaki deri çatlaklarının kalıcı çözümü var mı?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Vücuttaki deri çatlaklarının kalıcı çözümü var mı?

Vücuttaki deri çatlaklarının kalıcı çözümü var mı?

Profesyonel Kalıcı Makyaj Uzmanı ve Uzman Estetisyen Neslim Güngen, vücuttaki çatlak çizgilerine kalıcı çözüm için neler yapılabileceğini bizimle paylaşıyor.

Çatlak çizgilerinizin üzerinde tek tek çalışarak ordaki collagen bağ dokunun güçlendirilmesinin sağlandığını ve işlem yapılan bölgede çatlakları onardığı gibi sıkılaşma da sağlandığını belirtiyor.

Onarımı yapılan çatlaklarda yüzde 30 ila yüzde 80 aralığında silinme gözleniyor. Bu da kişinin deri yapısı ve iyileşme süreciyle bağlantılıdır. İşlemden önce lokal anestezi kremle bölgeyi uyuşturuyoruz. İşlemden sonra bölgede morluklar oluşuyor. Cilt yapısına göre iyileşme süreci 2 ila 5 gün arasında değişiyor. Seans aralıkları 21 günde bir olup, uygulama 2- 2.5 saat sürmektedir. İşlem sonrasında günlük hayatınıza geri dönebilirsiniz. İşlemden sonra cildinizde herhangi bir kabuk, yara vb. şeyler olmaz. Herhangi bir leke kalmaz. Menstrual dönemde uygulama yapılmaz. Uygulama sonrasında direk olarak güneş ışığına maruz kalmaktan sakınılmalıdır.

DERİ ÇATLAKLARINI TETİKLEYEN FAKTÖRLER :

1-) Özellikle rekabete dayalı spor çalışmaları, ağırlık egzersizi, dans gibi aşırı esneme gerektiren yükleme egzersizleri çatlama olgusuna neden olur.
2-) Obezite veya ardışık rejimler, gebelikte olduğu gibi, konçertina fenomeni çatlak izlerinin görülmesinde etkilidir.
3-) Endokrin, yüksek oranda glukortikoidler ve sistemik kortikosteroidler, derisel atrofili sonucunda arttırılmış protein katobolizmasına yol açar. Steroid hormonlarıda deri çatlaklarının oluşumuna katkıda bulunur.

Deri çatlaklarının görülme sıklığı kadınlarda yüzde 75 oranındadır. Genellikle; uylukların kenarında, göğüslerde, kalçalarda, yanaklar ve karında. Erkeklerde ise çoğunlukla; omuzlarda, karında, kalçalarda görülür.

TEDAVİDE NE AMAÇLANIYOR?

1-) Mikro derisel kapiller dolaşımını arttırma
2-) Üst deri gelişmesini hızlandırma
3-) Sebum üretimini canlandırma
4-) Hidro-lipid örtüsünü onarma
5-) Üst derinin kalınlığını arttırma
6-) Cildin hidrasyonunu arttırma
7-) Fibroblastları uyarma
8-) Elastik lifi yeniden yapılandırma
9-) Alt derinin kalınlığını arttırma

False