GeriKişisel Bakım Vücut tipine göre kıyafet seçimi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Vücut tipine göre kıyafet seçimi

Vücut tipine göre kıyafet seçimi

Neleri giymeli, nelerden uzak durmalısınız?

Giyeceğiniz kıyafetleri doğru tercih ettiğinizde, vücudunuzun olduğundan daha iyi gözükmesini sağlayabilirsiniz. Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Moda ve Tekstil Tasarım Bölümü Öğr. Gör. Bülent Gürcihan, vücut tipine göre hangi model kesimlerden ve giyim tarzından uzak durmamız gerektiği konusunda bizleri bilgilendirdi.

Toplu vücuda sahip olanlar: Eğer vücudunuz genel olarak toplu ise orantısız vücutlara göre daha şanslısınız. İki parça giysiler seçmeniz doğru olacaktır. Günlük hayatta kumaş ve bol paçalı pantolonlar, dar kalıplı ama çok yapışmayan bluzlar, kalçası dar, aşağı doğru bollaşan denim ve spor kumaşlı pantolonlar sizin için oldukça iyi seçimlerdir. Özel günlerinizde ise boyuna çizgili elbiseler ya da tunikler tercih edebilirsiniz.

Kare vücutluysanız: Eğer bel oyuğunuz, omuzlarınız ve kalçanızla hemen hemen aynı ölçülerde ise vücudunuz kabaca bir kare şeklinde demektir. Bu tip vücutlarda en çok kullanılabilecek giysi biçimi, bel oyuğuna oturacak denim ya da kumaş pantolonlar, dar bluzlar ve asimetrik kesimli kıyafetlerdir.

Armut biçiminde bir vücudunuz varsa: Armut biçimli vücut; üst kısmı ince, kalçası ve bacakları kalın vücut tipidir. Beyonce ve Jennifer Lopez sayesinde beğeni toplayan, basen ve kalçası hafif büyük olan kadınlar bu vücut tipini tarif etmektedir. Bu vücuda sahip olanların en yakın dostu elbiseler ve eteklerdir. Özellikle göbekten robalı, altı kabarık elbiseleri ya da kabarık etekleri tercih edebilirsiniz. Çok yüksek topuklu çizme ve ayakkabılarla üzerinize oturan ve düz inen etekleri kombinleyebilirsiniz. Kalın bacaklarınızı ve kalçanızı örterek; dar omuzlarınızı, ince kollarınızı, belinizi ortaya çıkarabilirsiniz. Üstünüze giydiklerinizi dar, altınıza giydiklerinizi ise bol tutmaya özen gösterin. Evaze eteklerle boyundan bağlı elbiseler, yaz akşamları ve düğün gibi etkinlikler için yerinde bir seçim olacaktır; ancak ışığın yansımasıyla kıvrımlarınızın fazla dikkat çekmesini istemiyorsanız, çok parıltılı kumaşlardan uzak durmanızda fayda var.

Kum saati gibiyseniz: Göğüs ve kalça kısmınız geniş, beliniz inceyse vücudunuz kum saati şeklinde demektir. Belinizin inceliğini ortaya çıkaracak giysiler, sizin için her zaman daha uygundur. Bu yüzden genelde iki parça giyinmeye özen gösterin. Bazı elbiseler beli düz indiğinden bel kıvrımınızı ortaya çıkarmayabilir. Pantolonlar, etekler ve üstüne dar bluzlar sizin için oldukça uygun.

Ufak tefekseniz: Eğer ufak tefekseniz, giyinirken yaşayacağınız en temel problemlerden biri paça boyu kısaltmak olacaktır. Kumaş ya da kot alacağınız birçok pantolonun paçaları uzun gelecektir. Genelde bu eteklerde pek fark edilmez ama onları da kısaltmalısınız. Üst kısmınız içinse ufak kollu ya da kare yakalı bluzlar tercih edebilirsiniz. Bu seçim, omuzlarınızı geniş gösterecektir. Şık geceler için straplez elbiseler kullanabilirsiniz.

False