GeriKişisel Bakım Vücudunuzun da Bakıma İhtiyacı Var!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Vücudunuzun da Bakıma İhtiyacı Var!

Vücudunuzun da Bakıma İhtiyacı Var!
Abone Olgoogle-news

Vücudumuzun da en az yüzümüz kadar formunu koruyabilmesi için ilgiye ihtiyacı var.

Çoğu zaman güzellik deyince aklımıza ilk gelen nedense yüz güzelliği olur. Halbuki vücudumuzun da en az yüzümüz kadar, hatta formunu koruyabilmesi için belki de çok daha fazla ilgiye ihtiyacı var… Bu ilgi neleri içeriyor?

Kuğu Gibi Bir Boyuna Sahip Olmak İster misiniz?

Ne yazık ki, hepimiz kuğular gibi birer boyna sahip değiliz. Ama bu, çok da önemli bir sorun değil. Önemli olan, soruna doğru yaklaşmaktır. Boynumuz istediğimiz gibi ince, uzun ve narin değilse, bugün onu güzelleştirmenin pek çok yolu var.

Bir zamanlar, boyunların istenmeyen yönlerini gözden kaçırmanın birtakım yolları vardı: Danteller ve fularlar altında gizlenen, ışıltılı inci gerdanlıklarla saklanan, alımlı ama zamanından önce yaşlanmaya başlamış boyunlar... Artık bu gibi zarif hileler mümkün değil, çünkü moda boynu gözler önüne sermeye kararlı; onu baş döndürücü bir dekolteyle hatta göğüslere kadar uzanan olanca açıklığıyla sunmayı amaçlıyor.

Vücudumuzun en narin organlarından biri olan boynumuz maalesef aynı zamanda yaşlanma izleri olan kırışıklıkları da ortaya çıkarır. Devamlı olarak yaptığımız baş hareketleri bu kırışıklıkları davet eder niteliktedir. Yüzümüz öylesine ifadeli ve binbir anlamlı bir "vitrindir" ki, gözlerin, dudakların veya alnın etrafındaki birkaç kırışıklık önem taşımayabilir. Oysa boyun farklıdır: onun üzerindeki kırışıklıklar insanın yaşını hemen ortaya çıkarır. Önlem olarak, her gün nemlendirici, besleyici, yumuşak kremler uygulamaya dikkat etmeliyiz.

Omuzlara Dikkat Edin!

Serbest ve yumuşak omuzlara sahip olmak, güzel bir görüntünün yanı sıra sağlık için de önemlidir. Bakın fizyoterapistler neler öneriyorlar: Hayatımızdaki gerilimler büyük ölçüde omuzlara yükleniyor, sert ve katı omuzlar meydana getiriyor. Boynumuzun arka taraftın tutan kas çoğunlukla kaskatıdır. Omuzlar da, sanki sürekli savunma halindeymişiz gibi daralmış, kasılmış halde dururlar. Bu tür duruş ve hareket bozuklukları çoğunlukla psikolojik sorunların bir aynasıdırlar. Bunlar, müzmin baş ağrılarına yol açarlar. Bu ağrıların kalıcı olmamasını istiyorsak, ağrıyan boyun ve omuz bölgelerine banyoda sıcak su tatbik etmeli, bunun yanı sıra bazı masaj hareketleri yapmalıyız.

İşte 3 Yararlı Masaj Örneği

1. Ellerinizi arkaya götürüp boynun arkasını ağır ağır ovuşturun, omuzları serbest bırakarak parmak uçlarıyla boyundan başlayıp başa doğru küçük dairesel hareketler uygulayın. Ellerinizi omurlar üzerinde kayar gibi hareket ettirin.

2. Çenenizin altına mandalina büyüklüğünde bir top yerleştirin ve topu düşürmeden, başınızı sağa sola döndürün.

3. Topuklarınızın üstüne oturup, öne doğru eğilin ve başınızı serbest bırakın. Sonra dirseklerinizi yere dayayarak boynunuzu parmaklarınız ve avuç içlerinizle hafif hafif sıkın. Bu hareket, adalelerinizi rahatlatacaktır.

Sırt ağrılarını engellemek için alınması gereken bazı önlemler:

Her zaman sert ve sırtımızı destekleyen bir iskemle üzerinde oturmayı tercih edin. Sırta binen yükü hafifletmek için dizleriniz kalçalarınızdan yaklaşık iki buçuk santim daha yüksekte olmalıdır. Bunun için küçük bir tabure kullanarak ayaklarınızı yerden kaldırmalısınız. Her yirmi otuz dakikada bir de yerinizden kalkarak dolaşın.

Taşıyacağınız eşyaları elle tutulan bir torba ya da çanta yerine bir sırt çantasına koymayı tercih edin. Bu sırtınıza binen yükün daha eşit dağıtılmasına yardımcı olacaktır.

Üç buçuk dört santimden daha yüksek topuklu ayakkabı giymekten kaçının.

Yatağınızın durumunu dikkate alın. Bel için iyi olduğu düşünülen çok sert yataklar omuzlar ve kalçalar üzerine baskı yaparken beli de desteklemezler. Yatınca içine gömüleceğiniz çok yumuşak olanlar da aynı şekilde sağlıksızdır. Bu sebeple yatak alırken sırtınızı destekleyecek bir yatak seçmeye dikkat edin.

False