GeriÇocuk Sağlığı Victoria Beckham kızını dudaktan öptü ortalık karıştı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Victoria Beckham kızını dudaktan öptü ortalık karıştı

Victoria Beckham kızını dudaktan öptü ortalık karıştı

David Beckham'ın eşi Victoria Beckham kızı Harper'ı dudağından öptüğü fotoğrafı Instagram hesabından paylaştı. Birçok aile bu fotoğrafı rahatsız edici bulup duruma tepki gösterirken, Victoria'yı destekleyen kişiler de oldu.

Victoria Beckham, kızı Harper’ın doğum gününde aşağıdaki fotoğrafı paylaşarak altına şu notu düştü: “Doğum günün kutlu olsun bebeğim, seni çok seviyoruz.”

Victoria Beckham kızını dudaktan öptü ortalık karıştı

Kızını dudağından öpmesini tuhaf karşılayan ve buna tepki gösteren annelerin yanı sıra, bu durumu masum karşılayan ve Victoria Beckham'a destek olan anneler de oldu. Hatta onlar da kendi sosyal medya hesaplarından benzer fotoğraflar paylaştı. İşte, onlardan bazıları...

Victoria Beckham kızını dudaktan öptü ortalık karıştı

Victoria Beckham kızını dudaktan öptü ortalık karıştı

Victoria Beckham kızını dudaktan öptü ortalık karıştı

UZMANLAR UYARIYOR!

"Çocuğumu dudağından öpmenin ona ne zararı olabilir ki" demeyin! Uzmanlar uyarıyor. Çocukluk döneminde yapılan bu hatalar onların cinsel hayatlarını etkiliyor. Anne ve babaların çocuklarını dudağından öpmesi onların ileride bazı sorunlar yaşamasına yol açabiliyor. Nasıl mı? Çocuk Terapisti Uzman Psikolog Ramazan Şimşek konuyla ilgili önemli bilgiler veriyor...

Çocuklara göre bir şey ya iyidir, ya kötüdür. Çocuk bilinçaltı olumlu duygu yaşadığı dokunmaları iyi, güzel keyif verici; olumsuz duygu yaşadığı dokunmaları kötü, acı verici olarak kodlar. Siz anne ve baba olarak çocuğun dudağını sevgiyle, mutlu bir şekilde öptüğünüzde çocuk bundan keyif alır ve kodu doğal olarak şu şekilde oluşur; “Dudaktan öpülmek iyidir.” İyi ve olumlu hissedilen davranışlara daha çok yapılır. Çocuk başka kişilerin de dudağından öpmesini yadırgamaz. Çünkü anne ve baba yaparsa doğrudur. Dudaklar beyinde en çok nöron sayısına sahip bölgelerden biri olduğu için bu duygunun kalıcı olmasına da neden olur.

PEKİ, BU ALGI ÇOCUĞUN YAŞAMINI NASIL ETKİLİYOR?

 • Bu kodlama sonrasında çocuk anne ve babaya benzer yetişkinlerin dudağından öpmek isteyebilir ya da onların bu isteğine olumlu yanıt verebilir. Bu durum maalesef çocuğu tacize açık hale getirir.
 • Çocuk yabancı kişileri ayırt edecek yaşa gelse de bu davranış keyif veren bir duyguyla eşleştirildiği için ‘hayır’ diyebilme olasılığı düşer.
 • Çocuğun kendini kötü niyetli kişilerden koruması adına verilen mahremiyet eğitimi anne ve baba da yaptığı için etkisiz hale gelebilir.
 • Dudaklarından öpülen çocuklar cinsel olarak erken uyarılabilir. Erken uyarılan çocuklarda, insanlar içinde mastürbasyon yapma, akranlarını suiistimal etme gibi olumsuz cinsel davranışlar gözlenir.
 • Aile içinde dudağından öpülen çocuklar, bunu sevgi gösterisi olarak kodladıkları için kreşte sevdiği arkadaşlarının dudaklarından öpme eğiliminde ya da buna izin verme eğiliminde olurlar.
 • Babanın kızını; annenin oğlunu dudaktan öpmesi çocuğun ileride evlilik hayatında cinselliğini olumsuz yönde etkileyebilir.
 • Babanın oğlunu; annenin kızını dudağından öpmesi çocuğun ileride hem cinsinden hoşlanabilmesine bu da cinsel yöneliminde sorunlara neden olabilir.
 • Cinsel olarak erken uyarılan çocuklar ergenlik dönemlerinde erken ve sağlıklı olmayan cinsel ilişkilere maruz kalabilir.

Sevginizi ve ilginizi çocuklarınızın özel bölgelerine dokunarak göstermeyin.

False