GeriSağlık Vertigo nedir? Vertigo nasıl tedavi edilir?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Vertigo nedir? Vertigo nasıl tedavi edilir?

Vertigo nedir? Vertigo nasıl tedavi edilir?

Vertigo, kelime karşılığı olarak baş dönmesinin Tıp dilinde tanımıdır. Bir hastalık mıdır? Hayır. Sadece bir hastalığın kişi tarafından yaşanılan semptomu yani bulgusudur. Peki, sorun nerededir? Bu soruya cevap verebilmek için öncelikle denge sisteminizi oluşturan elemanları tanımanız gerekir. Kulak Burun ve Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Bedri Özer; vertigo, nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında önemli bilgiler verdi.

Vertigo, vestibüler sistem olarak tanımlanan temel yapı iç kulakta yer alan yarım daire kanalları ve denge algılayıcı kristaller ile beyin/beyincikte yer alan analitik merkezler ve bu iki yapı arasında uyarıları taşıyan bir sinir iletişim ağından oluşur. Bu sistem ayrıca gözlerden gelen görsel ve iskelet sisteminden gelen derin duyu iletileri tarafından desteklenmektedir.

Oldukça karmaşık ancak bir o kadar da dengeli çalışan bir sistemin bir noktadaki hasarı halk arasında vertigo olarak bilinen baş dönmesine neden olmakta ve hastaları özellikle Kulak Burun Boğaz ve Nöroloji bilim dallarının uğraşı alanına çekmektedir.

PEKİ, HANGİ UZMANA GİTMELİYİZ?

Buna karar verebilmek için vertigo yani baş dönmesine eşlik eden başka bulguların varlığı önem taşımaktadır.

İşitme kaybı, kulakta çınlama ya da uğultu, kulakta baskı ya da basınç, kulak akıntısı, bulantı, kusma gibi şikayetlerden biri veya birkaçının varlığında Kulak Burun Boğaz uzmanına gidilmelidir.

Konuşma bozukluğu, çift görme, vücutta kuvvet kusuru, bilinç kaybı ya da bozukluğu ile bulantı, kusmanın eşlik etmesi durumunda Nöroloji uzmanı size daha fazla yardım edebilecektir.

VERTİGO BAŞKA HANGİ HASTALIKLARIN HABERCİSİ OLABİLİR?

Kulak Burun Boğaz uzmanlık alanında Vestibüler nöritis, vestibüler tümörler, Bening paroksismal pozisyonel vertigo, Meniere hastalığı, Orta kulak iltahabına ait komplikasyonlar, kulak kemiğine ait kırıklar ve başkaları Vertigo nedeni olurken, Nöroloji uzmanlık alanında vertebrobaziller yetmezlik, serebellopontin köşe tümörleri, serebellar infarktüs, Multipl skleroz, Parkinson, Alzheimer, Basiller Migren, İlaç intoksikasyonu, Serebellar dejenerasyon ve daha başkaları vertigo nedeni olabilmektedir.

Vertigo nedir Vertigo nasıl tedavi edilir

VERTİGOYA NEDEN OLAN BAŞKA HASTALIKLAR VAR MIDIR?

Olabilir. Şeker hastalığı, böbrek yetmezliği, akut immün yetmezlik sendromu, depresyon, anksiete, Panik atak, Derin anemi, Hipotansiyon, antihipertansif ilaçlar, diüretiklerin kullanımı ve başkaları.

VERTİGO HİSSETMENİZ HALİNDE NE YAPMALISINIZ?

Böyle bir durumda öncelikle kendinizi güvenli bir alana çekip hareketsiz oturmanız yeterli olacaktır. Bu süreçte beyin iç kulaktan gelen uyarıları gözden geçirip dengenin tekrar kurulmasına çalışır. Hareketsiz olmak ve gözlerinizi kapamak derin duyu ve görsel uyarıları azaltacağından beynin dengeleme işlevini kolaylaştıracaktır. Geçen zamanda yorgunsanız dinlenin özellikle uyumaya çalışın, sıvı tüketin, ani hareketlerden kaçının.

VERTİGO NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Oldukça komplike ancak dengeli çalışan bir sistemi etkileyebilecek bunca hastalık olasılığı nedeniyle önce tanının doğru konulması sonra da nedene yönelik tedavisinin yapılması önemlidir. Ayrıntılı tanıya yönelik fizik muayene bulgularının yanında ihtiyaca göre radyolojik, odyolojik ve metabolik testler yapılacak, tedavinin belirlenmesinde karar hekiminizce verilecektir.

False