GeriBebek Sağlığı Verem aşısıyla ilgili merak ettikleriniz
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Verem aşısıyla ilgili merak ettikleriniz

Verem aşısıyla ilgili merak ettikleriniz

Bebeğiniz doğduktan sonra bir dizi aşı dönemi başlar. Peki, verem aşısı ne zaman yapılmalı? Aşı yaptırdıktan sonra iz kalır mı? İşte verem aşısı ile ilgili merak edilenleri Çocuk Doktoru Nilüfer Karataş anlatıyor.

VEREM BCG AŞISI NE ZAMAN YAPILIR? 

Birkaç yıl öncesine kadar verem aşısı doğumda yapılırdı ancak yenidoğan döneminde daha fazla yan etkiye yol açtığı görülünce, son yıllarda bebeğin iki ayı dolduktan sonra yapılıyor.

Sağlık Bakanlığı Genişletilmiş Bağışıklama Programı çerçevesinde Türkiye’de doğumdan 2 ay sonra yani 3. ayın içinde BCG aşısı yapılması önerilir ve hayat boyu sadece bir kez BCG ile aşılanması öngörülmüştür.

Verem aşısıyla ilgili merak ettikleriniz

VEREM AŞISININ YAPILDIĞI YERDE NELER GÖRÜLEBİLİR?

Verem aşısı 2 aylık bebeğin sol omzuna yapılacaktır. Birkaç hafta içinde aşı yerinde şişlik, ardından kabuklanma olacaktır. Bazen kabuk kalkıp kanayabilir veya akıntı olabilir. Aşı yeri, ciltte iz bırakıp iyileşir.

Verem aşısıyla ilgili merak ettikleriniz

BCG (VEREM) AŞISINDAN SONRA NE ZAMAN İZ OLUŞUR?

BCG sonrası genellikle 6-8 hafta içinde aşı yerinde iz oluşur. Bazen bu süre 3-6 ayı da bulabilir. Ancak iz oluşmasa da vücudun bağışıklık sistemi aşıya yanıt vermiş olabilir. Bu durumda, aşının etkisi ppd denilen cilt testi ile kontrol edilir.

AŞI SONRASI BEBEĞE BANYO YAPTIRILIR MI?

BCG ( verem aşısı) dışındaki diğer tüm aşılar, bebeğin banyo yapmasına engel değildir. Ancak BCG sonrası aşı yerine 3 gün su değmemesi gerekmektedir.

Dr. Mehmet Kılıç, verem hastalığı ile ilgili merak edilen tüm detayları aktarıyor.

VEREM NEDİR?

“Mycobacterium tuberculozis”in neden olduğu çoğunlukla akciğeri tutan sinsi bir enfeksiyondur. Günümüzde halen kötü yaşam koşulları olan, bağışıklığı düşük evsiz insanlarda görülebilen ölümcül bir hastalıktır.

VEREM NASIL BULAŞIR?

Etken insana havayolu ile bulaşır, hasta kişinin öksürmesi, aksırması ve hatta nefes alması ile kapalı ortamda solunum yolu ile sağlam insana bulaşır.

VEREMİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Hastalık yavaş seyirlidir. Uzun süren halsizlik, iştahsızlık, kilo kaybı, ateş, gece terlemesi gibi yakınmalar ile kendini belli eder. Zamanla öksürük ve balgam eşlik eder. 

VEREMDEN NASIL KORUNULUR?

Hasta kişilerden etkenlerinin sağlam kişilere bulaşmasının engellenmesi, yaşam alanlarının düzenlenmesi (kalabalık, havasız enfekte ortamların oluşmasının engellenmesi). Hasta kişiyle temas olması halinde koruyucu ilaç kullanılması.

BCG AŞISI (BACİLLE CALMETTE-GUERİN)

Zayıflatılmış Mycobacterium bovis etkeninden (sığır suşu) hazırlanır. Ülkemizde 2. ayını tamamlamış çocuklara sol koldan deri içine 0,5 ml uygulanır. Zaman içinde yara olup iz kalması beklenir bu şekilde aşının etkin olduğu kabul edilir. 3 aylıktan büyük çocuklara aşı PPD sonrası yapılır. PPD etkenin kişiyle temasını teyit eden bir deri testidir. Pozitif olması hastalık anlamına gelmez.

VEREM AŞISI KİMLERE YAPILMAMALIDIR?

Canlı aşıların yapılmaması gereken durumlarda (bağışıklık sistemi zayıf olan, steroid tedavisi alan, ciddi alerjik rekasiyonu olan, ciddi yanık ve ağır hastalık durumlarında) aşı yapılmamalıdır.

VEREM AŞISININ YAN ETKİLERİ VAR MIDIR?

Hafif ateş ve alerjik reaksiyon görülebilir.

Hangi aşı hangi dönemde yapılmalı?

False