GeriSağlık Vajinal akıntıların nedenleri nelerdir?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Vajinal akıntıların nedenleri nelerdir?

Vajinal akıntıların nedenleri nelerdir?

Her kadının bildiği ve hayatının bir döneminde en az bir kere yaşadığı sağlık problemlerinin başında vajinal akıntılar geliyor. Bazı durumlarda hayli rahatsız edici olsa da doğal bir sürecin parçası olan akıntılar aynı zamanda birçok hastalığın habercisi…Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Gamze Baykan, vajinal akıntılara dair detayları ve yapılması gerekenleri anlattı.

VAJİNAL AKINTILAR NEDEN OLUŞUR?

Vajina içinde kıvrıntılı bir yapıya sahip bir kanaldan oluşan ve genellikle 3 santim genişliğinde, 8-10 cm uzunluğunda olan kadın genital organıdır. Her zaman nemli bir yapıda olan vajinanın dört temel fonksiyonu var. Bunlar; cinsel ilişki işlevi, idrar kanalını içermesi, normal doğumun yapılmasındaki işlevi ve adet kanamalarının dışarıya çıkarılması işlevi. Tüm bu işlevlerin daha kolay yerine getirilmesi için ise vajinanın ıslak ve nemli olması önemlidir.

Ancak ıslaklıklar akıntıya dönüşmeye başladığında sorunlar da başlıyor demektir. Şöyle ki; adet döngüsünün belirli zamanlarında görülen beyaz ve kokusuz olan akıntılar hormonların etkisiyle oluştuğundan sağlık açısından herhangi bir zararı yoktur. Ancak sarı ya da yeşil, kokulu, parça şeklinde ise ve yanma, cinsel ilişki sırasında rahatsızlığa yol açıyorsa bu noktada hastalıklardan bahsedebiliriz.

FİZYOLOJİK AKINTILAR VÜCUDUNUZ İÇİN YARARLIDIR

Vajinal akıntılar, kadın doğum doktorlarının en sık karşılaştığı şikayetlerin başında yer alıyor. Çoğu kadının muzdarip olduğu vajinal akıntılar kimi zaman bir hastalığın habercisiyken kimi zaman normal olarak görülen fizyolojik vajinal akıntılardır.

Fizyolojik akıntılar vücut için gerekli bir durumdur. Nemli yapıdaki vajina cinsel ilişkileri kolaylaştırırken yürüme esnasında dudak kısımların birbirine sürtünmesiyle birlikte tahrişi önlemektedir.

Vajinal akıntıların nedenleri nelerdir

PATOLAJİK AKINTILAR HASTALIK BELİRTİSİ Mİ?

Normalden farklı yapıda olan patolojik akıntılar, rahim ağzı iltihaplarının habercisi olabilir. Bunun dışında servikal enfeksiyon ve birçok kadın hastalıkları da patolojik akıntılara sebep olabilir.

PATOLAJİK VAJİNAL AKINTILARIN BELİRTİLERİ:

• Vajinadan gelen normal olmayan akıntılar,
• Kasıklarda ve alt karın bölgesinde ağırlık,
• Kaşıntı,
• Cinsel ilişki sırasında ağrı hissi
• İlerleyen vakalarda kanama

Çeşitli enfeksiyonlar tedavi edilmediği takdirde birçok komplikasyona yol açabilir.

TEDAVİ İÇİN ERKEN TEŞHİS ÇOK ÖNEMLİ?

Eğer bakteriyel vajinit varsa ( sarı, beyaz, gri akıntı, kaşınma ve cinsel ilişki sırasında herhangi bir ağrıya neden olmayan enfeskiyon) antibiyotikle tedavi edilir. Cinsel yolla geçmişse eşin de tedavisi gerekir. Mantar enfeksiyonu için antimantar ilaç kullanımı ile tedavi edilir. Bu ilaçlar genelde reçetesiz satılır. Ancak belirtilerin nedeni mantar değilse bu ilaçların kullanımı asıl tedaviyi geciktirmekten başka bir işe yaramaz.

VAJİNAL AKINTILARIN ÖNÜNE GEÇMEK MÜMKÜN MÜ?

 • Bu noktada tuvalet temizliği büyük rol oynuyor. Tuvalet temizliği, bağırsakta bulunan bakterilerin vajinaya geçmemesi için önden arkaya doğru yapılmalıdır.
 • Mantarın en sevdiği şey nemli ortamlardır. Bu yüzden genital bölgenin kuru olması önemlidir. Şöyle ki, cilde nefes aldıran pamuklu külotlar tercih edilmeli, sıkı ve dar giysilerden uzak durulmalıdır.
 • Kokulu ve parfümlü tuvalet kağıtları ve sabunlar kullanılmamalıdır.
 • Genital bölge su ile temizlenmeli ya da vajinanın pH dengesine uygun temizleyiciler kullanılmalıdır.

False