GeriSağlık Uzun evlilikleri yürütmenin 10 yolu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Uzun evlilikleri yürütmenin 10 yolu

Uzun evlilikleri yürütmenin 10 yolu

Aşk ve heyecanla başlayan iki kişilik evlilik hikayesine özen gösterilmesi gerekir.

Aşk ve heyecanla başlayan iki kişilik evlilik hikayesine özen gösterilmesi gerekir. Korunmayan evlilikler ya boşanmayla sonuçlanır ya da içi boş sözde bir evlilik kurumu olarak kalır. Çoğu zaman, evlilik öncesi dikkat ve özen kaybolur. Kişiler birbirlerinden yavaş yavaş uzaklaşır ve birbirlerine yabancılaşır. Sonrasında çoğu zaman 'Ne oldu bize? Yabancılaştık. Artık seni tanıyamıyorum' sözleri hakim olur. Bir kısım çift boşanırken, boşanmayan ama birbirinden uzaklaşan çift keyifsiz ve isteksiz olarak evliliğe devam eder. Oysa hayaller böyle değildir.

Uzun evlilikleri yürütmenin 10 yolu

Evlilik yaşayan bir canlıdır. Nasıl ki her canlının ihtiyaçları varsa evliliğin de ihtiyaçları vardır. Bunları görmezden gelmek ya da önemsememek mutsuzluğa zemin hazırlar.

İŞTE UZUN EVLİLİKLERİ YÜRÜTMENİN 10 YOLU

1. SEVGİNİZİ İFADE EDİN

Eşinizle ilgili olumlu duyguları ona ifade etmekten kaçınmayın. İlişkide iki tarafı da iyi hissettiren bir yoldur.

2. EVİ BİR CAZİBE MERKEZİ HALİNE GETİRİN

Evi sadece yemek yenilen ve eşofmanlarla koltukta televizyon seyretme mekânı olmaktan çıkarın. İki taraf için de eve gelmek heyecan yaratsın.

3. SOHBET EDİN

Konuşmak bir sorunu ifade etmek, sorunları masaya yatırmak anlamına gelir. Ancak sohbet etmek kişileri içtenleştirir ve yakınlaştırır.

 

Uzun evlilikleri yürütmenin 10 yolu
 

4. BİRBİRİNİZE ZAMAN AYIRIN

Yorgun da olsanız, yoğun da olsanız, çocuklar ya da yemekle uğraşsanız da her gün mutlaka birbirinize zaman ayırın.

5. BEN DİLİYLE DUYGULARINIZI İFADE EDİN

Karşı tarafın tutum ya da davranışından rahatsız olduğunuzda, sinirlenmek veya surat asmak yerine üzüntü duyduğunuzu ifade edin.

6. BERABER DIŞARIDA ZAMAN GEÇİRİN

Zaman zaman herhangi bir amacınız olmadan (çocukların ihtiyaçları, alışveriş, yemek) sadece dolaşın belki bir bankta oturun ve sohbet etme ortamı yaratın.

7. CİNSEL YAŞANTINIZA ÖZEN GÖSTERİN, BİRBİRİNİZLE KONUŞUN

Cinsel olarak birbirinizden uzaklaştığınızda bu sorunu konuşun. Kişilerin cinsellik tutumları farklı olabilir. Cinsellikle ilgili isteklerinizi mutlaka dile getirin.

 

Uzun evlilikleri yürütmenin 10 yolu
 

8. ELEŞTİRİRKEN ÖLÇÜLÜ OLUN

Karşınızdakinin yaptığı bir davranıştan dolayı genelleme yapmayın. Sadece o davranışa odaklanın ve o sorunu çözmeye çalışın. Sen hep’le başlayan cümleler hiçbir şeyi çözmez.

9. GEÇMİŞTEKİ OLUMSUZ OLAYLARI SÜREKLİ DİLE GETİRMEYİN

Geçmişi değiştirme şansımız yoktur. Dolayısıyla bugüne ve yarına odaklanın.

10. BAŞKALARINA YAKINMAYIN

Evlilik iki kişilik bir durumdur. Aileye katılacak çocuklar dışında başkalarını ilişkiye katmak, eşinden dert yanmak, şikâyet etmek, akrabaları ve ana-babayı sorunların içine çekmek çözümü daha fazla zorlaştırır.

CİHAN

[fotogaleri=1353]

False