GeriSağlık Uzmanından önemli uyarı: Virüs soğuk havada daha aktif oluyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Uzmanından önemli uyarı: Virüs soğuk havada daha aktif oluyor

Uzmanından önemli uyarı: Virüs soğuk havada daha aktif oluyor
Abone Olgoogle-news

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Muhammed Emin Akkoyunlu, havaların soğumasıyla Covid-19 salgınında artış yaşanacağını belirterek, önümüzdeki 2-3 ayın çok kritik geçeceği uyarısı yaptı.

Sigara içenlerin yoğun bakımda daha fazla kaldığını dile getiren Prof. Dr. Muhammed Emin Akkoyunlu, getirilen yasağın, açık alanda sigara içmek için maskenin indirilmesini ve uzun süre bir arada bulunmayı engelleyeceği için önemli olduğunu kaydetti. Akkoyunlu, "Eğer bu yasak tam anlamıyla uygulanabilirse Covid'le mücadeleye ciddi katkıları olacaktır." dedi.

Aşının temin edilmesi, saklanması ve dağıtılması çok kolay değil

Koronavirüse karşı aşı çalışmalarının başarıya ulaşmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Prof. Dr. Akkoyunlu, şöyle devam etti: "Aşı çalışmalarında yüzde 50-60 başarı bekleniyordu. Aşı yaptırdıktan sonra yine korunmaya devam etmek lazım. 10 milyon kişiyi aşılarsanız, 5-6 milyon kişiye bağışıklık sağlamış olursunuz. Böylece toplumsal bir koruma sağlamış olursunuz. Böylece salgının hızının kırılmasını hedeflemiş olacağız. Bununla beraber aşının -70 derecede saklanması gerekiyor. Bu çok kolay bir süreç değil. Aşının temin edilmesi, saklanması ve dağıtılması çok kolay değil. Bu da biraz zaman alacak gibi. Bazı hastalarda, ilacı alıp da kullanmama durumu var. Bu sorunun aynısı aşıda da olacaktır. Süreç içinde aşıya karşı direnç oluşma ihtimali söz konusu. Bu nedenlerle aşılanmanın belirli bir sınırda kalacağını tahmin ediyoruz."

Aşıyla salgında azalma olacağını dile getiren Muhammed Emin Akkoyunlu, bahar aylarıyla salgının etkisini yitireceğini söyledi.

Bu tür virüsler soğuk havada daha aktif olur

Havaların soğumasıyla salgında artış olacağına dikkati çeken Akkoyunlu, şöyle konuştu: "Covid-19 salgınında önümüzdeki 2-3 ay çok kritik. Önümüzdeki 2-3 ayda zorlu bir sürecimiz var. Nasıl eylül ve ekimde bulaşma oranı temmuz ve ağustosa göre daha yüksekse önümüzdeki 2-3 ayda salgının daha da artacağını düşünüyoruz. Çünkü havalar daha da soğuyacak. İç mekanları daha fazla kullanacağız. Toplantılar, yeme-içme daha çok kapalı alanlarda olacak. Havalandırma daha az olacak. Bu salgını daha da yaygınlaştıracak. Bu tür virüsler soğuk havada daha aktif olur. Bulaşma oranları daha yüksektir. Bu dönemde kapalı mekanlarda daha fazla durulduğu ve daha yakın mesafede olunduğu için bu virüslerin bulaşması daha kolay oluyor."

Evde kolonya ve dezenfektan yapımı!
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle