GeriSağlık Uykusuzluğun ilacı kivide!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Uykusuzluğun ilacı kivide!

Uykusuzluğun ilacı kivide!

Akşamları 2 adet kivi yiyerek uyku sorununu yenin.

Sağlık deposu kivi uykusuzluğa da iyi geliyor. Yapılan araştırmalar düzenli olarak kivi tüketildiğinde uykuya dalmanın kolaylaştığını ortaya koydu.

Günlük hayatı sekteye uğratan uykusuzluk, kadın-erkek, genç-yaşlı dinlemiyor. Günde 7 saatten az uyuyanların daha fazla kilo aldığını söyleyen uzmanlar, “İştah mekanizması üzerinde etkili ‘leptin’ ve ‘ghrelin’ adlı iki hormon var. Leptin enerji fazlalığında iştahı azaltmak için salınırken, ghrelin de mide boş olduğunda açlık hissini tetikler” diyor.

Az uyunduğunda leptin düzeylerinin düşüp ghrelin seviyesinin yükselmesi sonucu iştahın arttığını belirten uzmanlar, çare olarak kiviyi öneriyor. ABD'li uzmanlar tarafından yapılan araştırmada, vitamin deposu kivinin uyku yapıcı özelliği keşfedildi. Yapılan araştırmada, katılımcılara 4 hafta boyunca yatmadan önce 2 kivi yemeleri söylendi. Uykusuzluk çeken katılımcıların bu süre boyunca 6-7 saat uyuduğu görüldü.

Düzenli olarak tüketmek önemli!

Antioksidan seviyesi yüksek olan kivinin uykusuzluğa çare olduğunun anlaşıldığını belirten uzmanlar, ayrıca folat adlı vitaminin de uykuya dalmayı kolaylaştırdığını vurguladı. Uzmanlar, düzenli olarak akşamları en az 2 tane kivi yenilmesini tavsiye etti.

Lif açısından da zengin bir besin olan kivi, bağırsakları çalıştırarak sindirimi kolaylaştırır ve kabızlığı önler. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Nezle, grip ve soğuk algınlığına iyi gelir. Astımlılara faydalıdır. Başta göğüs kanseri olmak üzere, kanser oluşumuna ve ilerlemesine karşı koruyucudur. Tansiyonu ve kolesterol oranını düşürür. Karaciğeri çalıştırır. 

False