GeriSağlık Uykusunda kilo alıyor!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Uykusunda kilo alıyor!

Uykusunda kilo alıyor!

Çok nadir görülen uykuda yeme bozukluğu hastalığı yüzünden diyet yapamıyor.

İngiliz Lesley Cusack her gece uykusunda tam 2 bin 500 kalorilik yemek yiyor. Nadir bir yeme bozukluğundan muzdarip olan kadın her gece uykuya daldıktan sonra evinin alt katındaki mutfağına iniyor, önlüğünü takıyor ve sebze doğruyor, yumurta kırıyor, en zor tatlı tariflerini tamamlıyor.

Mutfakta kendinden emin bir biçimde marifetlerini sergilese de 55 yaşındaki kadın uyandığında bir gece önce neler yediğini hatırlayamıyor. Üç çocuk annesi Cusack, gece neler yediğini ancak sabah mutfağı temizlerken öğrenebildiğini söylüyor.

Ancak emekli mağaza müdürünün bu gece öğünleri ile ilgili tek endişesi aldığı kilolar değil. Cusack uykusunda birçok kez vazelin, deterjan ve boya gibi zehirli maddeleri de pişirip yediğini söylüyor.

Yalnız yaşayan Cusack hastalığını mutfağındaki karmaşanın kaynağını ararken keşfettiğini ve uzun yıllar bu sorununu saklamaya çalıştığını söylüyor.

Uykusunda yeme alışkanlığı nedeniyle onlarca kilo aldığını ve uyanıkken sürekli diyet yapmak zorunda kaldığını söyleyen kadın “Bir gece aşağı indim ve tereyağı ile kaplanmış bir kek dilimi buldum. Bunu peynirli sandviç yaparken kullanmışım. Hiç bir diyeti tam olarak uygulayamıyorum. Bütün çabalarım geceleri boşa gidiyor” diyor.

Doktorlar Cusack’ın “uykuda yeme bozukluğu” yani NSRED hastası olduğunu düşünüyor. 1955 yılında ilk kez belgelenen bu bozukluğa sahip kişiler geceleri bilinçsizce yemek yiyor.

Hürriyet

False