GeriSağlık Uyku, acınızı hafifletmez
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Uyku, acınızı hafifletmez

Uyku, acınızı hafifletmez

Bu araştırma uyku hakkındaki tüm söylemleri değiştirecek!

Zorlu bir günün sonrasında “iyi bir gece uykusu” çekmemiz tavsiye edilir genelde. Ancak bilim adamlarının yaptığı bir araştırma aslında uykunun “acı veren hatıraları koruduğunu” ortaya koyuyor.

Uykunun acı hissini koruduğu ve bizi daha kötü hissettirdiğini bulan bilim adamlarına göre uyguladıkları testlerde, travmatik bir olay seyrettirilen insanların sonrasında uyanık kalırlarsa daha az hassasiyet gösterdiklerini saptanmış.

Araştırmacılar, 106 erkek ve kadından bilgisayar ekranındaki resimlere bakmalarını istemişler. Bazı resimler olumsuz nitelikteydi -şiddet, savaşlar ve araba kazaları gibi- diğerleri ise nötr nitelikteydi. Kişilerden, resimlere gösterdikleri duygusal tepkilerini 1ile 9 arasında derecelendirmeleri istendi.

12 saat sonra, kişilere yine bazıları yeni, bazıları ise daha önce görmüş oldukları resimler gösterildi, kişilere resmi daha önce görüp görmediği soruldu ve yeniden tepkilerini derecelendirmeleri istendi.

Massachusetts Üniversitesi araştırmacıları, uyumuş olanların resimleri ilk gördükleri kadar olmasa da üzüntü verici bulurlarken, uyanık kalanların çok daha az üzüntü verici bulduklarını ortaya koymuşlardır.

Bu durum, travmatik bir olay sonrasında uyuyan insanların olaya ait hatıraları veya anımsamaları, uyanık kalanlara göre daha üzüntü verici bulacaklarını ileri sürüyor. Araştırmacılar bu durumun, bilim adamlarının uyku hakkında varsaydıkları her şeyi değiştirebileceğini söylemektedirler. 

False