GeriSağlık Uygun olmayan diyet, alerji yapıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Uygun olmayan diyet, alerji yapıyor

Uygun olmayan diyet, alerji yapıyor

Yaza geçiş döneminde çay ve kahveyi azaltın!

Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Yorulmaz, kişinin vücut yapısına uygun olmayan diyetin, özellikle hassas bünyelerde alerjik hastalıklara neden olduğunu bildirdi.

Türkiye'de ilkbahardan yaz mevsimine geçişin yüksek sıcaklık farkıyla seyrettiğini belirten Yorulmaz, insanların bu mevsim geçişlerinde uyum problemi yaşadığını ifade etti.

Mevsim geçişlerinde öksürük, aksırık, burun akıntısı, gözlerde sulanma ve deri kaşıntısının, alerjiye bağlı olarak ortaya çıktığını aktaran Yorulmaz, hassas bünyeli kişilerin bu dönemlerde kendilerine daha fazla dikkat etmeleri gerektiğini vurguladı.

Yaza hazırlık düşüncesiyle genellikle kadınların ve gençlerin kilo verme çabasında olduğunu anlatan yorulmaz, "Kişinin vücut yapısına uygun olmayan diyet, özellikle hassas bünyelerde alerjik hastalıkların ortaya çıkmasına neden olur. Uygun olmayan diyetler alerjinin yanı sıra, çok ciddi sağlık sorunlarına da yol açabilir. Bu nedenle diyet çok önemlidir. Çok kısa zamanda, çok hızlı kilo vermeyi sağlayacak diyetler asla sağlıklı değildir. Uygun biçimde ne kadar kilo verebilirsek, onunla yetinmek, yazın da bu uygun diyeti sürdürmek, en doğru davranış olacaktır. Ayrıca, reklamlarda görülen hızlı kilo vermeyi sağlayacak tohum, bitki gibi maddeler de alerjik etki yapabiliyor. İlkbahar ve yaz aylarında yaşanan alerjik hastalıklardan korunmak için sağlıklı beslenmek gerekiyor" diye konuştu.

Mevsimsel alerjiye karşı önlemler

Yorulmaz, alerjik hastalıklardan korunmak için mevsiminde taze sebze ve meyve tüketiminin artırılmasını önerdi.

Soğuk yiyeceklerden özellikle dondurmanın ölçülü biçimde tüketilmesi gerektiğini aktaran Yorulmaz, şunları kaydetti: "Çok soğuk yiyecek ve içeceklerden mümkün olduğu kadar uzak durmak doğru olur. Günde 2,5 litre su almaya özen gösterilmelidir. 'Lahana tipi' giyinilmelidir. Yani öğle sıcağında hafif kıyafetleri tercih ederken, hava soğuduğunda giymek için de yanımızda hırka ya da ceket bulundurmak doğru olur.

Özellikle ilkbahar ve yaz ayları geçiş döneminde, yani alerjik hastalıkların yoğun olarak yaşandığı dönemde çay ve kahve tüketimi azaltılmalıdır. Tütün ve alkolden kesinlikle kaçınılmalıdır. Sıcak ve soğuk havanın birikimi, mikropları da çoğaltacağı için evler sık sık havalandırılmalıdır. Klimalar insanların üzerine üfleyecek şekilde ayarlanmamalıdır. Özellikle araç içi klimalar alerjik hastalıklara ve bununla birlikte çeşitli sağlık sorunlarına da neden olabilir. Geçiş dönemlerinde gecelerin kısalması, gündüzlerin uzaması uyku düzenini etkilememelidir. Uyku saatleri aynı biçimde korunmalıdır. Ayrıca, içinde bulunduğumuz dönem, sık terlememize neden olacaktır. Bu nedenle sabah ve akşam olmak üzere iki kez duş almak, bünyenin daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır. Sabah erken saatlerde ve akşam serinliğinde yarım saat yürümek vücuda iyi gelecektir."

A.A

False