GeriSağlık Üvey anne-babadan iyi bir ebeveyn nasıl olur?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Üvey anne-babadan iyi bir ebeveyn nasıl olur?

Üvey anne-babadan iyi bir ebeveyn nasıl olur?

Üvey ebeveynin rolü çocuğa açıklanırsa iletişim daha sağlıklı olur.

Evlilik, yetişkinler ve onların çocukları arasında değil, iki yetişkin arasında yapılan bir sözleşmedir, ancak ortadaki çocuklara ebeveynlik yapmak söz konusu olunca bu, yeni ebeveyn için hayal kırıklığı ve reddedilmeyle sonuçlanabilecek bir durum olabilir. Peki, ne yapmak lazım?

Yetişkinler, çocuklarının tepkilerine hazırlıklı olurlarsa ve üvey ebeveynin rolü açıkça belirtilirse, geçiş daha sorunsuz ve sonuçlar, istenilen şekilde olabilir.

Bu evlilikle birlikte çocuğunuzun ruhsal sorumluluğunu da üstlenen üvey anne veya baba, kendi öz çocuğuna davrandığı gibi davranamayacaktır. Böyle bir durumda, üveyliği hissettirmemek gibi özel bir çaba harcayarak çocuğunuza, “Anne” veya “Baba” dedirtmeye çalışmayın.

Çocukla İletişim Kurmanın Yolları

Sorunlarını paylaşan çocuğu eleştirip, yargılamadan, önerilerde bulunmadan dinlemek, üvey anne-babanın kendisini anladığını, değer verdiğini hissettirecektir. Rahatsız oldukları durumlarda ebeveynler, kendi duygularını paylaşabilirler.

Ayrıca ondan yardım ve fikir alarak, onun düşüncelerine önem verdiğinizi gösterebilirsiniz. Gözlerinizdeki sıcak bir bakış bile, bazen iletişim için yeterli olabilir.

Üvey Ailelere Öneriler

Öz ve üvey ebeveyn olarak, ailedeki her çocuğa ayrı ayrı, özel zaman ayırın. Bu, çocuklarınızı daha iyi tanımanızı ve onlarla yakın ilişkiler kurmanızı sağlayacak, üvey ebeveynle rekabete girmelerini engelleyecektir.

Disiplin ve alınacak kararlar, öz ebeveynin sorumluluğudur. Üvey ebeveynin sorumluluğu konusundaki sınırları da, ortaklaşa belirlemeniz gerekir. Uygulamaya geçildiğinde, desteklenip, onaylandığını çocuğunuza belirtmelisiniz.

Çocuklarınız her aşamada, duygusal depolarını boşaltabilmeliler.

Düğün töreninize, eğer isterlerse katılmalılar.

Duygu ve düşüncelerine saygı gösterin. Olumsuz paylaşımlar konusunda aktif dinleyici olun.

Sizi tanıması için zaman gerektiğini, sizin için ne kadar değerli ve önemli olduğunu anlatın.

Eğer çocuğunuz öz ebeveyne ihanet ettiği düşüncesiyle, üvey ebeveynle iyi ilişki kurmayı beceremezse, öz ebeveynin yerine geçmediğini anlayana kadar, sabır ve anlayış gösterin.

Öz ebeveynleriyle aralarında sorun yaşandığında, arabuluculuk yapın.

Yeni gelenekleri oluşturmanın yanında, eski ilişkideki gelenekleri de canlı tutarsanız bu çocuklarınıza süreklilik duygusu verir ve onları rahatlatır.

Her çocuğa eşit davranış ve disiplin kuralları uygulayın.

Sorunları aşamıyorsanız, duygularınızı paylaşmak, çözümler bulmak ve aranızdaki iletişimin gelişmesi için bir uzmandan destek alın.

False