GeriSağlık Türkiye’de bir ilk!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye’de bir ilk!

Türkiye’de bir ilk!

Hamileler ve çocuklar için güvenli bir yöntem...

Türkiye'de ilk kez Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesinde yapılan operasyonla bir hastaya kalp pili, radyasyon yayan cihaz yerine üç boyutlu görüntüleme sistemi kullanılarak takıldı.

Operasyonu gerçekleştiren ekibin başkanlığını üstlenen Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Kudret Aytemir, yaptığı açıklamada, ameliyatın ani ölüm riski bulunan bir hastaya Türkiye'de ilk kez X ışınları (radyasyon) kullanılmadan yapıldığını belirtti.

Yaygın uygulamada, kalbindeki elektriksel aktivite bozulan hastalara kalp pili takılırken radyasyon yayan floroskopi cihazının görüntüleme amaçlı kullanıldığını anlatan Aytemir, işlemle ilgili şu bilgileri aktardı: "Türkiye'de ilk kez 'elektroanatomik' adı verilen yöntemle kalbin yapısal biçimi, yani üç boyutlu haritası radyasyon kullanılmadan oluşturuldu. Şok verebilen kalp pili elektrodları, bu görüntü yardımıyla sağ atriyum (sağ kulakcık) ve sağ ventriküle (sağ karıncık) yerleştirildi."

Operasyonun son derece başarılı geçtiğini belirten Aytemir, radyasyon yardımıyla alınan görüntünün, sadece işlem sonunda elektrodların kontrol edilmesi amacıyla bir saniyeden daha kısa bir süreyle kullanıldığını söyledi. Bu yöntemin özellikle radyasyona maruziyetinde sakınca olan gebelerle çocuklarda güvenli olduğunu vurgulayan Aytemir, işlem sayesinde hastaların hemen hemen hiç radyasyona kalmadan kalıcı kalp pili takılabildiğini bildirdi.

A.A

False