GeriSağlık Türk gençliği bekaretini kaybetmekten korkmuyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türk gençliği bekaretini kaybetmekten korkmuyor

Türk gençliği bekaretini kaybetmekten korkmuyor

Cinsel eğitim konusunda AB ülkelerinin gerisindeyiz!

Durex’in yaptığı araştırmaya göre Türk gençliğinin %29’u ilk ilişki sırasında mutlu olurken, %52’si de yaşadığı ilişkiden tatmin oluyor.

36 ülkede 29.000 kişinin katılımı ile yaptığı küresel seks araştırma gösteriyor ki ülkemiz gençliğinin %29’u ilk deneyimlerini mutlu ve heyecanlı bulurken, %52’si ise ilk deneyimlerinde tatmin olduklarını söylüyorlar. Bu rakamlarla ilk deneyimde tatmin olma konusunda dünya ortalamasının 1 puan altında, Avrupa ortalamasının ise birkaç puan üzerindeyiz. İlk cinsel ilişki sırasında en az tatmin olanlar %35 ile Japonlar. Yunanistan’da ise bu oran %62.

Türklerin %10’u ilk deneyime endişe ile yaklaşıyor

Küresel seks araştırmasında Türklerin sadece %10’u ilk deneyimine endişe ile yaklaşıyor. Özgürlükler ülkesi Amerika, ilk geceye endişe ile yaklaşanlar arasında başı çekiyor, oran %24. Dünyada cinsel yolla bulaşan hastalıkların en sık görüldüğü ülkelerden birisi olan Nijerya’da ise oran %0. Araştırmaya Nijerya’dan katılan 408 kişiden biri bile endişe duyduğunu söylememiş.

Cinsel eğitimin, insanların ilişki sırasında sorumluluk sahibi olmasını sağladığı konusunda bütün dünya hem fikir. Yalnız cinsel eğitim konusunda AB ülkelerinin oldukça gerisindeyiz. Araştırmada Türklerin %55’i seks konusunda ilk eğitimlerini internetten alıyorlar. Bunu %47’si arkadaşları ve %35’i sevgilileri takip ediyor. Dini kurumlarda bu eğitimi alanların oranı %4 iken aile desteği alanların oranı ise %16. Okulda cinsel eğitim ise %12’ler de kalıyor. Veriler gösteriyor ki cinsel bilinçlenme için daha kat edecek çok yolumuz var. 

False