Tüp bebek tedavisinde dikkat edilmesi gereken noktalar

Güncelleme Tarihi:

Tüp bebek tedavisinde dikkat edilmesi gereken noktalar
Oluşturulma Tarihi: Temmuz 10, 2019 11:59

Tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçlar ne tür yan etkilere sebep olur? Tüp bebek yöntemiyle dünyaya gelen bebekler ne kadar sağlıklı? Tüp bebek tedavisinin riskleri var mıdır? Yumurta toplama işlemi nasıl yapılır? Tüp bebek tedavi sürecinde hastanede yatmak gerekir mi? Tüm soruların cevabını Kadın Hastalıkları Doğum Ve Tüp Bebek Uzmanı Profesör Doktor Bülent Berker veriyor.

Haberin Devamı

TÜP BEBEK TEDAVİSİ İLE DOĞAN BEBEKLER NE KADAR SAĞLIKLIDIR?

Genelde TÜP BEBEK TEDAVİSİ ile doğan bebekler, normal şekilde doğan çocuklar kadar sağlıklıdır. Bazı durumlarda ise Mikroenjeksiyon uygulaması yapılmakta ve sperm sayısının oldukça az veya hiç olmadığı vakaların tedavisi yapılmaktadır. Bu tür durumlarda çiftin doğan çocuğa geçecek bir problem ihtimaline karşı genetik incelemeye alınması gerekir.

TEDAVİ İLE ELDE EDİLEN GEBELİKLERDEKİ DÜŞÜK RİSKİ, NORMAL DOĞUMA GÖRE YÜKSEK MİDİR?

İki tür gebelikte de eşit derecede risk bulunmaktadır.

Tüp bebek tedavisinde dikkat edilmesi gereken noktalar

TÜP BEBEK TEDAVİ SÜRESİ NE KADARDIR?

Bu süre ortalama 15 ila 25 gün çerçevesindedir. Söz konusu süre ilaç kullanımından transfer işlemine dek geçen zamana tekabül eder. Ayrıca klinik ve doktorların uygulamalarına göre bu sürede farklılıklar olabileceği unutulmamalıdır.

TÜP BEBEK TEDAVİSİNDE KULLANILAN İLAÇLAR HANGİ SORUNLARA YOL AÇAR?

Tedavilerde kullanılan ilaçların yol açtığı tek sorun, bazı hastalarda karşılaşılan “Yumurtalıkların Aşırı Uyarılması Sendromu” olarak bilinmektedir. Bunun dışında Kanser, Erken Menopoz, Kilo alınması gibi etkiler görülmemektedir.

TÜP BEBEK TEDAVİSİNDE KULLANILAN İLAÇLAR NE TÜR YAN ETKİLERE SEBEP OLUR?

İlaç kullanımı nedeniyle enjeksiyon uygulanan bölgede ağrı ile kızarıklık, kkasıklarda ağrı, gerginlik ve yorgunluk türünden yan etkilerle karşılaşılabilmektedir.

Ayrıca yumurtalıkları baskılama uygulamalarının ardından vajende kuruluk, baş ağrısı, sıcak basması ve ruh hali değişikliği gibi yan etkiler yaşanabilmektedir. Bu sorunlar geçici bir süre ile gerçekleşmekte ve yumurta gelişimi ilaçlarının kullanılmasıyla son bulmaktadır.

TÜP BEBEK TEDAVİSİ’NDE HANGİ RİSKLER BULUNUR?

Tüp Bebek Tedavilerinde en önemli risk olarak “Çoğul Gebelik” görülmektedir. İkiz, üçüz, dördüz bebeklerle sonuçlarla gebelik elde edilme ihtimali mevcuttur. Bu sonuçlar Embriyo sayısının çoğalmasından kaynaklanmaktadır. Bu tür durumlar erken doğum ihtimalini yükseltmekte, gerçekleşmesi halinde ise doğum ve sonraki yaşantıda problemlerle karşı karşıya kalınmasına yol açabilmektedir.

Tedavi uygulanan hastalardan % 1 ila % 2’lik bir grupta “Yumurtalıkların Aşırı Uyarılması” sorunu ile karşılaşılmaktadır. Bu durum karın ağrısı, karın şişliği, nefes darlığı, idrarın yapılamaması, bulantı ve kusma gibi sıkıntılar meydana getirebilmektedir. Bazı durumlarda ise sorunlar hafif bir şekilde atlatılır.

Ender olarak görülse de, yumurta toplama uygulamalarında damar yaralanması sonucu batında iç kanama görülebilir. Yine aynı uygulamanın ardından “Pelvik enfeksiyon” sorunu yaşanabilmektedir.

Tedavi sırasında meydan gelen sorunlar, tedavinin bitmesine sebep olabilmektedir..

Tüp bebek tedavisinde dikkat edilmesi gereken noktalar

YUMURTA TOPLAMA İŞLEMİNDE ŞİDDETLİ AĞRI OLUŞUR MU?

Yumurta toplam işlemi, sakinleştirici ve ağrı kesiciler verilerek ya da Genel Anestezi altında yapıldığından ötürü hasta şiddetli ağrı sorunu yaşamamaktadır. Hastaların geneli açısından son derece kolay geçen bir uygulamadır.

TEDAVİ SÜRECİNDE HASTANEDE YATMAK GEREKİR Mİ?

Gerekmemektedir. Hasta Yumurta toplama ve transferden sonra 3 ila 4 saatlik bir dinlendirilmeye alınmakta ve sonrasında taburcu edilmektedir.

Transferin ardından gebelik testine dek yatmak gerekir mi?

Ağrı benzeri bir şikayet olmaması halinde hasta ertesi gün rutin yaşantısına dönebilmektedir.

TRANSFERDEN NE KADAR SÜRE GEÇTİKTEN SONRA YOLCULUĞA ÇIKILABİLİR?

Yaşadığı şehir dışındaki bir merkezde transfer işlemi yapılan hastalar, bir gün sonra evlerine dönmek üzere yola çıkabilmektedir.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!