GeriDoğum Tüp Bebek için İlk Adım Güven
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tüp Bebek için İlk Adım Güven

Tüp Bebek için İlk Adım Güven

Türkiye'de tüp bebekle gebelik oranının, Avrupa standartlarının üzerinde ve bu konuda oldukça mesafe alındı.

Türkiye'de tüp bebekle gebelik oranının, Avrupa standartlarının üzerinde ve bu konuda oldukça mesafe alındı.Avrupa'da tüp bebekle gebelik ortalaması yüzde 30 civarında. Biz bu oranların üzerindeyiz.

Bunun nedenlerinin başında titizlik geliyor. Çünkü bunu bir zincir olarak düşünürseniz, tedavi en zayıf halkada koptuğunda başarı şansınızı çok düşürürsünüz. Bir yanını iyi, diğer yanını eksik yapma şansınız yok. Her halka sağlam olmalıdır. Teknoloji olacak, bunu değerlendirmesini bilen ekip olacak, bir de bu işi yapanlar iyi motive olacak. İşte tam burada ekibin ve hastanın psikolojik durumları çok önemli.

Tüp bebek için bir sağlık kuruluşuna başvuran hastanın, bu aşamaya kadar olan sürede madden ve manen yorgun olabilir ve çeşitli endişeleri taşıyabilir. O nedenle, ilk adımda bu duygunun kırılması gerekiyor.

Aileyi Tüp Bebeğe Hazırlamanın Önemi

Öncelikle çiftin öyküsünün alınması, muayenesinin yapılması ve daha önce uygulanan tetkiklerin değerlendirilmesi gerekiyor. Tıbbi son değerlendirmenin mutlaka hastayla paylaşılması çok önemli.

Bizdeki en önemli eksikliklerden biri, hastanın bilgilendirilmemesidir. Önce hastanın psikolojik olarak rahatlaması ve güven duygusunu hissetmesi gereklidir. Bunun için ciddi bir zaman ayrılması ve ayrıntılı görüşmeler yapılması gereklidir.

Eğer uygulamaya güven duygusunu oluşturmadan başlarsanız, gebelik şansını azaltırsınız. Güven her şeyin başıdır. Sonrası zaten tekniktir. Sadece hastanın değil, tüp bebek ünitesinde çalışan herkesin ruh hali önemlidir. Sonuçta bu, hastaya yansır.

Her 100 evli çiftten 15'inin çocuk sahibi olmakta güçlük çekiyor. Bunlardan yarısında er ya da geç tüp bebek uygulaması gerekiyor. Erkek ve kadın faktöründen kaynaklı sorun oranın da aşağı yukarı aynı durumdadır.

Bu arada tüp bebek uygulamasında yaş faktörü de başarı oranını etkiliyor. Uzmanlara göre, 20’li yaşlarda yüzde 50'nin üzerinde olan gebe kalma oranı, 35 yaştan sonra yüzde 30'lara düşüyor. Bu oran, kadının yumurtalık veriminin az olması halinde giderek aşağılara inebiliyor.

Tüp Bebek Merkezi Sorumlu Hekimi 
Opr. Dr. Kaan Bozkurt

BEBEĞİM NE ZAMAN DOĞACAK?

False