GeriBebek Sağlığı Trafikte anne, arabada bebek var!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Trafikte anne, arabada bebek var!

Trafikte anne, arabada bebek var!

İşte, bebeğinizle birlikte daha güvenli yolculuk için yapmanız gerekenler…

Son yapılan bir araştırma gösteriyor ki, yeni doğmuş bir bebekle araba kullanan yeni anneler, trafikte dikkat dağınıklığı en yüksek gruplardan. American Baby dergisi ve Safekids Worldwide tarafından gerçekleştirilen araştırmada, dikkat dağınıklığının yeni anne olmuş sürücülerde çok yaygın olduğu belirtiliyor. Görüşme yapılan annelerin çoğu, çocuk sahibi olduklarından beri çok daha dikkatli araç kullandıklarını söyleseler de, istatistikler gerçeğin tam tersi olduğunu gösteriyor.

Geceleri bebek yüzünden yeterince uyuyamayan anneler (ortalama uyku süresi 5 saat 20 dakika) , bebekle sürüş sırasında hız limitini, uyarı levhalarını ve yayaları gözden kaçırabiliyor, yolculukta bebekle ilgilenmek için dönüyor, her 4 anneden 3’ü sürüş sırasında mesajlaşıyor, e-posta okuyor, telefonda görüşüyor, acele ediyor ve dikkati dağıtabilecek başka hareketlerde bulunuyor.

Daha da kötüsü görüşülen annelerin %10 u bebekle yolculuk sırasında kaza geçirdiğini söylemiş. Bu da genel kaza oranının tam üç katı bir oran.

Türkiye’de durum nedir bilemiyoruz ama yine de motoru her çalıştırdığınızda sizin ve bebeğinizin daha güvenli bir yolculuk yapabilmeniz için, yeni anne olan sürücüler arasında en yaygın hataları ve çözümlerini paylaşıyoruz.

1. Çok fazla dikkat dağıtıcı var: Anne sürücüler, anne olduklarından bu yana daha dikkatli olduklarını ifade etseler de, çocuklu bir hayat hem evde hem de işte aynı anda pek çok şeyle ilgilenmeyi gerektiriyor. Sürüş sırasında arka koltukta sevimli ama ihtiyaçları olan bir çocukla yolculuk, diğer dikkat dağıtıcı davranışlarla birleştiğinde kazalara 4-7 kat daha fazla neden olabiliyor. Yeni anne olmuşsanız ve araç kullanıyorsanız, bu alışkanlığı sürüş koltuğuna taşımamaya özen göstermelisiniz.

2. Çocuğunuzun ani ihtiyaçları için doğru zamanı seçin: Bebeğinizin ihtiyaçları için bulabildiğiniz ilk uygun yere park edip, ihtiyaçları giderdikten sonra yola devam etmek hem sizin hem de bebeğiniz için çok daha güvenli. Çocuğunuz ağlarken içgüdüsel olarak ilgilenmek isteyebilirsiniz fakat aynı zamanda yola devam etmekten kaçınmalısınız. Ağladığında bir an için bile arkaya dönmeniz çok tehlikeli olabilir, mutlaka park edin. Park sırasındaki zaman kaybını, kreşe veya okula yetişmek için daha hızlı kullanarak telafi etmeye çalışmanın çok tehlikeli sonuçları olabiliyor. Sakin ve dikkatli sürmelisiniz.

3. Telefonu arka koltukta bırakın: Telefonla görüşmenin elleriniz direksiyonda olsa bile kaza yapma oranını artırdığı araştırmalarla ispatlanmış durumda. Özellikle akıllı telefonlar, sundukları çeşitlilikle çok daha dikkat dağıtıcı olabiliyorlar. Çocuğunuzla otomobilinize bindiğiniz anda kendinizi önemli bir toplantıda farz edin ve telefonunuzu kapatın. Şaşırtıcı gelse de yorgunluk ve dalgınlıkla çocuklarını arabada bırakan annelerin sayısı oldukça fazla. Eğer çantanızı arka koltukta bırakırsanız, çocuğunuzu arabada bırakma ihtimaliniz de sıfırlanmış olur.

4. Otomobilinizde açıkta oyuncak vb. bırakmayın: Uzmanlar 2 yaşına kadar olan çocukların bebek koltuklarının arka koltuğa ve bebeğin yüzü arka koltuğa dönük olarak yerleştirilmesinin en güvenli seçenek olduğunda hemfikirler. Ayrıca arka koltukta açıkta bıraktığınız her oyuncak ve bebekle ilgili küçük eşyalar olası bir çarpışma anında yaptığınız hız kadar bir hızla serbest hareket etmeye başlayacaktır. Açıkta eşya bırakmamaya önem vermeniz gerekiyor.

5. Gün içinde sık sık kestirmeye çalışın: Eğer gece yeterince uyuyamadıysanız ve araçla bir yere gitmeye ihtiyacınız varsa, yardım istemekten çekinmeyin. Çocuk büyütmek anneler için yeterince zorlu bir konu ve yola uykusuz çıkmak hem sizin hem de çocuğunuzun güvenliğini tehlikeye atmak anlamına geliyor.

Sonuç olarak, bebek sahibi olmak hayatınızın çok heyecan verici bir dönemi, bebeğinizle sevgiyi ve anlamlı deneyimleri paylaşabileceğiniz harika bir fırsat olabilir. Bebeğinizin ve sizin güvenliğiniz için temkinli olmak ve sürüş esnasında doğru karar almak da bu sorumluluğun bir parçası.

Tasit.com

False