GeriSağlık Toksinlerden arındırıyor, cildi güzelleştiriyor…
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Toksinlerden arındırıyor, cildi güzelleştiriyor…

Toksinlerden arındırıyor, cildi güzelleştiriyor…

Kilo vermeye de yardımcı olan bu meyve tam bir şifa kaynağı!

Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turan Karadeniz, cildi güzelleştiren ve vücudu toksinlerden arındıran kokulu üzüm hakkında bilgiler verdi.

Özellikle Karadeniz Bölgesi'nde yetiştirilen ve farklı aromasıyla dikkati çeken kokulu üzümün, sağlık açısından çok önemli bir meyve olduğu bildirildi. Kokulu üzüm kürünün 3-4 günlük diyet programı izlenildiğinde vücuttaki toksinleri atıcı özelliği bulunmakta ve kilo problemi olan kişilerde ciddi anlamda kilo kaybı söz konusu olmaktadır.

Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turan Karadeniz, yaptığı açıklamada, kokulu üzümün kilo probleminden cildi güzelleştirme özelliğine kadar birçok faydası olduğunu belirtti.

Karadeniz, kokulu üzümün hasadının tamamlandığını ifade ederek, "Karadeniz Bölgesi, yağışı fazla olan nemli bir bölge. Bu bölgeye uygun kokulu üzüm çeşidimiz var. Vatandaşlarımız kokulu üzümü, ağaçlara sararak ya da evlerinin bahçelerinde yetiştiriyor" dedi.

Sabah, öğlen ve akşam bir bardak üzüm suyu!

Kokulu kara üzümün etkili bir kimyasal bileşimi olduğunu vurgulayan Karadeniz, şöyle devam etti: "Bu yönüyle kokulu üzümün vücuttaki kanser yapıcı bileşikleri bloke edici özelliği bulunmakta. Bu üzümde potasyum, demir ve magnezyum oldukça fazla. Bu anlamda da kıymetli bir üzüm çeşidi. Kilo problemi olan insanların hızlı bir şekilde kilo atmasına yardımcı oluyor. Üzüm kürü de yapılabilmektedir. Sabah, öğle ve akşam vakti birer bardak üzüm suyu içilmeli. Akşam ayrıca üzüm bir salkım şeklinde yenebilir. Bu şekildeki kokulu üzüm kürünün 3-4 günlük diyet programı izlenildiğinde vücuttaki toksinleri atıcı özelliği bulunmakta ve kilo problemi olan kişilerde ciddi anlamda kilo kaybı söz konusu olmaktadır. Cildi güzelleştirici ve tazeleştirici özelliği de var. Maskesi yapılarak cilde faydası görülecektir."

Pekmezi ve içeceği de sağlıklı

Üzümün bir aylık dönemde taze tüketilebildiğini dile getiren Karadeniz, farklı saklama koşullarında kış mevsiminde de tüketildiğini anlattı.

Prof. Dr. Karadeniz, kokulu üzümün derin dondurucularda muhafaza edilebildiğini vurgulayarak, şunları kaydetti: "Bu şekilde kış mevsiminde kaynatılarak tüketilebilir. Pekmezinden de içecek hazırlanabilir. Balığın yanında içecek şeklinde tüketiliyor. Pekmezde yoğun olarak mineraller bulunmakta. Bu anlamda hem kan yapıcı hem de hararet giderici özelliği oluyor. Böylelikle bağışıklık sistemini de güçlendiriyor. Aynı zamanda sucuklu mamulleri yapılan kokulu üzüm, bölgemizde tatlı çeşitlerine de eklenerek farklı lezzetler sunuluyor."

A.A

False