Tırnak batması neden olur? Evde nasıl tedavi edilir?

Güncelleme Tarihi:

Tırnak batması neden olur Evde nasıl tedavi edilir
Oluşturulma Tarihi: Nisan 17, 2019 17:12

Genellikle rahatsız ayakkabı, yanlış tırnak kesme gibi nedenlerden kaynaklanan tırnak batması günlük yaşamı büyük ölçüde etkiliyor. Peki, tırnak batmasına ne iyi geliyor? Tırnak batması evde tedavi edilir mi?

Haberin Devamı

En sık rastlanan tırnak hastalıklarından biri olan tırnak batması; parmakta kızarıklık, şişlik ve ağrı şikayetlerine sebep olabiliyor. Tırnak batması ileri derecede olan hastalarda ise ayakkabı giymekte zorlanma, çorapların sık sık kirlenmesi, iltihap ve apse gibi sorunlar ortaya çıkıyor. Sıcak havalarda genellikle burnu açık, sandalet ve terlik gibi rahat ayakkabıların giyilmesi ayak tırnak batması olan kişileri rahatlatıyor ve tedaviye yardımcı oluyor. Dermatoloji Uzmanı Dr. Seda Erdoğan, tırnak batması ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

TIRNAKLARINIZI KESERKEN ÖZENLİ OLUN

Tırnak batması cildin yana ya da içeri doğru uzamasıdır. Genelde ayak başparmağında görülür, nadir de olsa el tırnaklarında ortaya çıkabilir. Ayak tırnak batması, yumuşak dokuyu tahrişine bağlı iltihaplı ya da iltihapsız olabilir. Tırnak yatağı ile tırnak arasında doğuştan uyumsuzluk olan kişilerde, uygunsuz ayakkabı seçimi ve yanlış tırnak kesimi bu problemi daha da belirgin hale getirebilmektedir. Batık aynı tırnakta bazen tek bazen de çift taraflı olabilir.

Haberin Devamı

TIRNAK BATMASI EVDE TEDAVİ EDİLEBİLİR Mİ?

Tırnak batması genelde evde tedavi edilebilir, ancak ağrı şiddetliyse veya yayılırsa bir uzmana başvurulmalıdır.

Tırnak batmasına doğal çözüm: Evde, batık olan tırnağa sıcak su banyosunu uyguladıktan sonra, cımbız yardımı ile hafifçe batık tırnak kaldırılır ve tırnak ile etin arasına pamuk yerleştirilir. Bu yöntem ile tırnağın etin içerisine doğru değil dışa doğru uzaması sağlanır ve tırnak batması sorunu ortadan kalkar. Ayak sağlığı için doğru ayak bakımı yapılması son derece önem taşır.

Tırnak batması neden olur Evde nasıl tedavi edilir

TIRNAK BATMASINA NE İYİ GELİR?

• Tırnaklarınızı çok kısa kesmeyin. Tırnaklarınız köşelerini dik köşeler şeklinde bırakmamaya özen gösterin. Yarım ay şeklinde kesin.
• Dar ve sivri burun ve topuklu ayakkabılardan uzak durun. Evde yalın ayak gezin.
• Bir süre terlik, sandalet türü parmağınızı açıkta bırakan ayakkabılar kullanın.
• Ayaklarınızı kuru tutmaya özen gösterin.
• Yalnızca pamuklu çorap kullanın ve günlük değiştirin.
• Ayağınızda dolaşım sorunu varsa veya kendi tırnaklarınızı kesemiyorsanız, güvenilir bir yerde tırnak bakımı ve pedikür yaptırmayı tercih edin.
• İçe doğru büyüyen, birkaç hafta süren, iltihaplı tırnak batmanız varsa mutlaka bir uzmana görünün.

Haberin Devamı

TIRNAK BATMASI NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Tırnak batması tedavisi için bir uzmana başvurulmalıdır. Yanlış uygulamalar sürekli batmalara yol açabilir. Doktor olmayan kişilerce bilinçsizce yapılan uygulamalar, tırnak probleminin tam olarak iyileşmemesine ve iltihaplanmalara yol açabilir, kalıcı tırnak bozuklukları ile de sonuçlanabilir. Tırnak batması tedavisinde en yaygın yanlış yaklaşım, tırnağın tamamen çekilmesidir. Bu tedavi bir ayak tırnağının yeniden oluşma süresi olan yaklaşık sekiz aylık süreçte geçici bir rahatlama yaratır. Oysaki tırnak yeniden büyüdüğünde batmaya neden olan problem hala devam ettiği için kaçınılmaz olarak tırnak batması tekrarlar. Tırnak batmasının durumuna göre tedavi değişmektedir. Erken evrede konservatif tedaviler, ileri evrede ise tırnak batması ameliyatları tercih edilebilir. Tırnak batması şikayeti için ayak sağlığı merkezi ziyaret edilmelidir.

BAKMADAN GEÇME!