GeriSağlık Terleme tedavisinde botoks yöntemi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Terleme tedavisinde botoks yöntemi

Terleme tedavisinde botoks yöntemi

Her yüz kişiden bir ya da ikisi bu sorunla mücadele ediyor.

Sıcaklık, sosyal ortam, obezite ya da duygusal duruma bağlı olarak bazı kişilerde ter bezleri aşırı uyarılır ve terleme olması gerekenden fazla olur. Bu durum kişinin sosyal konumunu ve kendine olan güvenini zedeler. Dr. Buket Yıldırım, terleme tedavisinde botoks yöntemini anlattı.

Özellikle el, ayak ve koltuk altında ortaya çıkan aşırı terleme problemiyle, her yüz kişiden bir ya da ikisi mücadele ediyor. Kişiler için sosyal hayatı çekilmez kılan aşırı terleme bozukluğunun tıp literatüründeki adı "hiperhidrozis"dir. Hiperhidroz hastaları fazla miktarda ter ürettikleri için el, ayak, yüz ve koltuk altları sürekli nemlidir.

En büyük yardımcı botoks

Koltuk altının fazla terlemesi ile hayatını sadece siyah beyaz kıyafetlerle sınırlandıranlara en büyük yardımı günümüzde botox sağlar. Terleme doğaldır, fakat ter bezlerinin fazla çalışmasına bağlı olarak deri yüzeyine salınan terin artması beraberinde kokuya da sebep olabilir. Sosyal ve psikolojik durumu, hayatı negatif yönde etkilediği ortadadır. Antiperspirant deodorant kullanılması önerilir fakat terleme fazla olduğunda yeterli gelmez.

Terlemeye karşı botoks nasıl yapılır?

Hiperhidroz tedavisinde lokal olarak botoks uygulaması altın standartdır. Botoks, ter bezlerine giden aşırı sinir uyarısını azaltarak etki gösterir. Uygulama oldukça pratiktir. Koltuk altı, ayak tabanı veya ellerde aşırı terleme olan bölgeye, cilt altına minik enjeksiyonlar şeklinde botoks ilacı verilir. Krem anestezi uygulaması veya soğutucu spreyle ağrı kontrolü sağlanarak kişinin nispeten ağrısız ve konforlu bir uygulama geçirmesi sağlanır. Böylelikle aşırı terlemenin 6-10 aya kadar giderilmesi sağlanır.

Çok önemli bir noktada zamanla yapılan tekrarlar tedavinin etkinliğini artırmaktadır. Aşırı terleme tedavisinde botoksun; terlemede % 83 azalma sağladığı ve hastaların % 93'ünün memnuniyetini sağladığı görülmüştür.

Botoks koltuk altındaki ter bezlerine gelen sinirlerin sinyalini engelleyerek aşırı terlemenin giderilmesini sağlar. Botoks, kanıtlanmış bir güvenlik profiline sahiptir.

Dr. Buket Yıldırım

Terleme tedavisinde botoks yöntemi

False