GeriSağlık Televizyon Obez Yapar mı?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Televizyon Obez Yapar mı?

Televizyon Obez Yapar mı?

TV ve bilgisayar bağımlılığı obez de yapıyor. Araştırma sonuçları çok çarpıcı!

Zamanının büyük bir kısmını televizyon veya bilgisayar karşısında geçirenlerin hatta bu süreçte atıştırmalıklarından vazgeçemeyenler, her geçen gün çağın hastalığı olan obeziteye yaklaşıyor. Alınacak önlemler aslında çok basit ama biraz istikrar gerekiyor.

Obezite tüm dünyanın sorunu ve nedenleri de çok benzer. Özellikle televizyon ve bilgisayar başında hareketsiz geçirilen uzun saatler, bu sırada tüketilen kalorili yiyecek ve içecekler şişmanlamayı hızlandırıyor. Türkiye Spor Hekimleri Derneği Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hakan Gür, obezitenin kalp hastalığı, diyabet, hiperlipidemi, hipertansiyon, inme, osteoartrit, hiperinsülinemi gibi birçok kronik sağlık sorunlarına neden olduğunu belirterek Türkiye’nin hala Avrupa ve Amerika’nın gerisinde bir oranda obezleştiğini söylüyor. Bu aynı zamanda ülkemizin şişmanlayan dünya profilinden kurtulmak için bir şansı olduğu anlamına geliyor.

Obezle Savaşırken Önce Onunla Barışmak Şart

Obeziteyle savaşabilmenin ilk adımı şişmanlığı kabul etmek. Çünkü yapılan araştırmalar özellikle annelerin çocuklarının obez olduğunu kabul etmediğini gösteriyor. İşte araştırmalardan bazı sonuçlar:

Ülkemizde yapılan çalışmalar, çocukların yüzde 62'sinin günde 2 saat, yüzde 8,3'ünün ise 4 saatten fazla televizyon seyrettiğine işaret ediyor. 3-8 yaşlarındaki çocukların yüzde 89,6'sı, televizyon seyrederken çikolata, şekerleme, kek, cips, çerez atıştırıp, şekerli içecekler içtiği görülüyor.

Türk anneler üzerinde yapılan bir çalışmadaysa çalışmaya dahil olan 4-6 yaş arası çocukların yüzde 25,4'ünün aşırı kilolu olduğu tespit edilmesine karşın, bu çocukların annelerinin yüzde 73,3'ü çocuklarının aşırı kilolu olduğunu düşünmediklerini gösteriyor. Annelerin yalnızca yüzde 12,8'i çocuklarının aşırı kilolarından kaygılandığını, yüzde 8,1'i ise ciddi endişelendiğini ifade ediyor.

Obeziteye Karşı Alınacak Önlemler

Öncelikle TV ve bilgisayar karşısında tüketilen gıdaların kısıtlanması ve bu süre boyunca çeşitli fiziksel aktivitelerin yapılması gerektiğini dile getiren Gür, tavsiyelerini şöyle sıralıyor:

”İşe yürüyerek veya bisikletle gitmeyi deneyebilir veya iş yerine belli mesafede bir yere arabanızı park edip, geri kalan bölümü yürüyebilirsiniz.

Kesinlikle asansör kullanmayın. İş yerinde çayınızı, kahvenizi yürüyerek gidip kendiniz alın. Öğle arasında iş arkadaşlarınızla bir yürüme grubu oluşturmaya çalışın. Şirketinizde futbol, voleybol gibi takımlar oluşturup takımın veya organizasyonun sorumluluğunu alın.

Günlük iş takviminize fiziksel aktivite için yer ayırın ve hiçbir nedenle taviz vermeyin. Seyahatlerinizde otel spor olanaklarını kullanın, alışveriş gibi aktivitelerde arabanızı uzağa park edin, alışverişten önce dükkanlarda 1-2 tur atın. Eğer zamanınızın çoğunu evde geçiriyorsanız, televizyon seyrederken aktif olun. En basitinden televizyon karşısına bir yükselti koyup inme-çıkma tarzında bir egzersiz yapılabilir. Erken kalkıp yürüyüş ve ev işleri yapın. Varsa düzenli bir şekilde köpeğinizi gezdirin. Aile yürüyüşleri yapın.

Egzersizi yapma gerekçenizin zaten zaman içinde bu enerjiyi sağlamak olduğunu unutmayın ve bu kısır döngüyü kırın. Sabah erken kalkıp veya öğle tatilinde yapmayı deneyin. Aceleci olmayın. Birinci gün sabah 5 dakika, akşam 5 dakika yürüyüşle başlayın veya gün içinde en enerjik olduğunuz saatte yapmaya çalışın. Herkesin her yerde, her zaman, en güvenilir, en ucuz ve en kolay yapabileceği aktivite tipi yürümektir ve koşu kadar etkilidir.”

AA

False