GeriEtkinlikler TeknoKadın Projesi Başlıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

TeknoKadın Projesi Başlıyor

TeknoKadın Projesi Başlıyor
Abone Olgoogle-news

Her yaştan ve meslekten kadın katılabilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı, kadınların bilgisayar kullanımı becerisi kazanması ve bu kazanımla girişimcilik yönlerinin artırılmasına yönelik bir proje başlatıyor. “TeknoKadın” adı verilen projeyle her yaştan ve meslekten kadına seslendiklerini söyleyen Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, projenin detaylarını anlattı.

Intel ve Türkiye Fütüristler Derneğince yürütülen projenin ilk etapta 7 bölgede 21 ilde başlayacağı bilgisi verildi.

Bilgisayar kullanımı konusunda yapılan araştırmaların, Türkiye'de kadınların bilgisayar ve internet konusunda erkeklerin gerisinde olduğunu ortaya koyduğunu anlatan Çubukçu, şunları kaydetti:

“Intel'in yaptığı araştırmaya göre, kadınların üçte biri hiç internet kullanmadığını vurgularken, erkeklerde internet kullananların oranı yüzde 82'dir. Bu çarpıcı veriler, kadınların bilgisayar ile tanışıklık seviyelerinin de oldukça sınırlı olduğunu göstermektedir. Öte yandan, hızla teknolojinin değiştirdiği günümüz modern dünyasında, kadılarımızın bilgisayarla, teknolojiyle bu anlamdaki iletişimle en hızlı ve en etkin şekilde tanışmaları gerekiyor. Bu düşünceden hareketle ilk adımlarını 2009 yılında attığımız TeknoKadın projesi, yaklaşık iki yıl süren bir hazırlık dönemi ve pilot illerdeki uygulamalarla olgunlaştı. Bakanlığımız, Fütüristler Derneği ve Intel iş birliğiyle hayata geçirilen bu projeyle, kadınların, bilgisayar okuryazarı olmaları, ileri düzeyde bilgisayar kullanımı becerileri kazanmaları ve bu becerileri üzerinden girişimcilik yönlerinin arttırılması hedefleniyor.”

Çocukların Denetlenebilmesi için Annelerin Bilgisayar Kullanması Şart

Ankara, İstanbul ve Erzurum'da gerçekleştirilen ilk uygulamalarda verilen eğitimlerin, kadınların bilgi ve becerilerinin yanı sıra öz güvenlerini de artırdığını dile getiren Çubukçu, katılımcıların, kartvizit, el ilanı, bütçe hazırlamak gibi temel bilgisayar becerilerine sahip olduklarını söyledi.

Çocukların büyük birçoğunun internette denetimsiz dolaştığını, bunun en önemli sebeplerinden birisinin de ebeveynlerin teknolojiyi yakından takip etmemesi olduğunu ifade eden Çubukçu, “Bugün bilgisayar kullanmayı bilmeyen anne ile kendi çocuğu arasındaki jenerasyon farkı üç nesildir. Bir nesilden daha yüksektir. Bugün artık çarpan etkisi yapıyor. Annelerin bilgisayar teknolojisini öğrenmeleri, çocuklarıyla iletişim kurmaları, onların ilgi alanlarını anlamaları, doğru yönlendirmeleri, uzakta olduklarında onlarla haberleşebilmeleri, dünyayı tanımaları açısından son derece önemli. Ayrıca bilgisayarı tamamen kaldırmak, çocuğun kötü, tehlikeli veya kendisi için doğru olmayan sitelere girmesi ihtimalinden daha riskli bir şey. Çünkü bugünün çocuklarını, bilgi teknolojileriyle donatılmış şekilde yetiştireceğiz. Dolayısıyla anneler, internet ve bilgisayar ile tanışmak durumunda” diye konuştu.

Kadınlar Ürettiklerini İnternetten Tanıtabilsinler

Bu proje ile kadınların ürettikleri ürünlerle hem kendilerine hem de topluma daha faydalı olabileceklerini kaydeden Çubukçu, şöyle devam etti:

“Bir kadının ürettiği bir ürünü internet üzerinden pazarlayabilmesi, ufkunun genişlemesi, her insanın kendi içindeki o muazzam potansiyeli fark etmesi inanıyorum ki hem kendi hayatlarında hem de tüm toplumumuz üzerinde çarpan etkisi yaratacaktır.”

AA 

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle