GeriSağlık Tavuk Eti Efsanesinde Son Durum
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tavuk Eti Efsanesinde Son Durum

Tavuk Eti Efsanesinde Son Durum

Tavuk etlerinde hormon mu kullanılıyor? Uzmanların açıklamalarına dikkat!

Özellikle internet ortamında dolaşan “Tavuk etlerinde hormon kullanıldığı ve sağlıksız olduğu” yönündeki iddialar hakkında açıklama yapan Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Karakaya, vatandaşları bilinçli davranmaya davet ediyor.

Gıda maddeleri üzerinde yeterince bilgi sahibi olmayan kişilerin sansasyon yaratma çabaları yüzünden, insanların ucuz ve kaliteli protein içeren tavuktan mahrum kaldıklarını söyleyen Karakaya, vatandaşı şu sözlerle uyarıyor:

“Hiç kimse ortadaki bilgi kirliliğinden etkilenmemelidir. Bu konuda sadece gıda konusundaki uzmanların yaptığı açıklamalar dikkate alınmalıdır. Türkiye, dünyada tavuğun en iyi şartlarda ve tekniklerde üretildiği, çok sayıda modern kesimhanelerin bulunduğu başlıca ülkelerden biridir.

Kırmızı et kilo fiyatının 25-30 liralar civarında olduğu ülkemizde 6-8 liraya satılan tavuk etleri, çok çok önemli vazgeçilmez bir hayvansal protein kaynağıdır. Özellikle yeterli beslenmeleri, sağlıklı gelişimleri için büyük önem taşıyan çocuklar ve gençlerin hayvansal protein ihtiyacını karşılayan en önemli gıdalarımızdan biri tavuk etidir. Türkiye'de üretilen ve gerekli şartlara uygun paketlenmiş olarak marketlerde satışa sunulmuş tavuk etleri, son derece sağlıklıdır. Bu konuda hiç bir şekilde kuşkuya mahal yoktur.”

Tavuk eti satın alırken dikkat edilmesi gereken en önemli husus ise güvenilir markalı ve standart ambalajlarda saklanan ürünlerin tercih edilmesi.

False