GeriKişisel Bakım Tavşan Diş, Moda mı Gereklilik mi?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tavşan Diş, Moda mı Gereklilik mi?

Tavşan Diş, Moda mı Gereklilik mi?

Diş estetiğinde tavşan diş dönemi.

Etkileyici dişler ve estetik bir gülüş için bir dönem moda haline gelen tavşan diş modeli, gerekli bir operasyon mu yoksa diş yapısına zarar veriyor mu? Diş Hekimi Figen Eren, özellikle ünlülerin rağbet ettiği tavşan diş hakkında bilgiler verdi.

Diş Estetiği

Estetik hangi alanda olursa olsun günümüzün önemli gerçeklerinden biri haline gelmiştir. Dolayısıyla sanat dünyasında da etkileyici diş ve estetik gülüş tasarımı, önde gelen tedaviler arasında yerini alıyor. Bu tedaviler arasında metalsiz porselen kuron uygulamalar (zirkonyum gibi), kompozit ve porselen lamina veneerler en çok tercih edilen yöntemlerdendir. Lamina vener sistemi dişin ön yüzeyinden yaklaşık 0,3 mm kadar madde kaldırılıp, yerine seçilen materyalin bir kapak misali yapıştırılmasıdır.

Diş Estetiği Ne Zaman Gerekli?

Ağzın ön bölgesinde hoş olmayan görüntüler yaratan unsurlar; diş renklerinin koyu olması, aralarının açık olması, çarpık olması, boylarının kısa ve yetersiz olması, çenelerin gereğinden fazla ileride ya da geride olması gibi istenmeyen durumlar yüz estetiğini negatif yönde etkilemektedir. Bu estetik problemlerin giderilmesinde önemli olan, doğal dişe zarar vermeyecek ya da minimum uygulama yapılacak doğru tedavi yönteminin seçilmesidir. Estetik için körü körüne dişlerin kesilip kuronlar yapılmasından ziyade, vaka ileri boyutta problemli değilse küçük uygulamalar seçilmelidir.

Tavşan Diş Yaptırırken Dikkat!

Bir dönem özellikle ünlüler arasında tavşan diş modası yaygınlaşmıştı. Halbuki, diş estetiğine karar verirken, modayı takip etmek baz alınmamalıdır. Kişinin dudak-burun-yüz kontürü hatta yaş, boy ve kilosu dikkate alınarak, o kişiye özel uygun diş modeli belirlenmelidir. Ten ve saç rengi dahil birçok unsur diş modelini ve rengini belirlemede göz önünde bulundurulmalıdır. Dişlerin şekli kişinin çıkardığı sesleri ve dolayısıyla konuşmasını etkilediğinden, sesiyle ön planda olan kişilerin estetik planlaması yapılırken, doğal yapının dışına çok fazla çıkılmaması daha doğru olacaktır.

False