GeriÇocuk Sağlığı Taşınmak onlara iyi gelmiyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Taşınmak onlara iyi gelmiyor

Taşınmak onlara iyi gelmiyor

5 yaşından önce sık ev değiştiren çocuklarda davranış sorunları daha fazla görülüyor.

Yapılan araştırma sonucunda okul çağına gelmeden sık sık ev değiştiren çocuklarda davranış sorunlarına daha fazla rastlandığı belirlendi.

ABD'de yaklaşık 3 bin ailenin katıldığı araştırma, 5 yaşından önce 3 kez ya da daha sık ev değiştiren çocuklarda, dikkat eksikliği, anksiyete, hiperaktivite ve davranış sorunlarına rastlanma riskinin 5 yaşına kadar aynı evde yaşayan ya da 1-2 kez taşınan çocuklardan daha fazla olduğunu gösterdi.

Cornell Üniversitesi'nden bilim adamlarının araştırması, sık sık ev değiştirenlerin daha çok düşük gelirli aileler olduğunu da ortaya koydu.

Psikolog Sandra Wheatley, genellikle taşınmanın tek başına bu soruna neden olmadığını, küçük çocuğun ev değiştirmesinin altında yatabilen boşanma, sıkıntılardan kaçma, yeni arayışlar gibi sebeplerden etkileniyor olabileceğini vurguladı.

Wheatley, anne ve babasının yeni evde mutlu olduğunu görmesi halinde çocukların çok çabuk toparlanabildiğine ve sorunlarla başa çıkabildiğine de dikkati çekti.

Araştırmanın sonuçları, "Child Development" dergisinde yayımlandı.

Daha önce yapılan bir araştırma, çocukken 3 kez taşınan çocukların 18 yaşına kadar uyuşturucu kullanma riskinin 3 kat artığını gösterirken, başka çalışmalar erken dönemde sık sık taşınanların yetişkinlikte uzun vadeli ilişki kurmada zorlandığını ortaya koymuştu.

AA

False